Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 11 czerwca 2007r.

Z pamiętnika Honorowego Krwiodawcy

Minęło już 33 lata od dnia, gdy po raz pierwszy zdecydowałem się oddać swoją krew. Chciałem pomóc lekarzom w ratowaniu zdrowia mojego ojca, który leżał ciężko chory w szpitalu, a krew była mu bardzo potrzebna. Sam niestety mogłem oddać jednorazowo tylko 400 ml krwi, ale na szczęście w banku krwi był jeszcze odpowiedni zapas. Byłem w tym czasie studentem pierwszego roku Politechniki Wrocławskiej. Wtedy też postanowiłem, że będę systematycznie oddawał krew i zostanę honorowym krwiodawcą.

Po ukończeniu studiów, moja aktywność krwiodawcy związana była od początku z działalnością Klubu Honorowych Dawców Krwi w Brzegu Dolnym, który został założony przy Zakładach Chemicznych ROKITA wiosną 1974r. , a który za dwa lata bedzie obchodził jubileusz 35-lecia istnienia.

Zasłużeni Krwiodawcy, którzy mają już dobrze po czterdziestce czy pięćdziesiątce, pamiętają na pewno liczne akcje oddawania krwi, organizowane w Hotelu PIAST pod koniec lat siedemdziesiątych, a później w Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa we Wrocławiu. Z rozrzewnieniem i nostalgią wspominają coroczne, rodzinne wyjazdy do Silnej Nowej, gdzie oprócz grzybobrania i wędkowania, integrowaliśmy się przy pieczonym na ognisku baranie lub świniaku. Niestety te czasy chyba już bezpowrotnie minęły...

Na apel zarządu Klubu HDK zawsze zgłaszało się wielu ochotników deklarujących oddanie swojej krwi dla chorych osób, które pilnie potrzebowały pomocy. Później powiększali oni najczęściej grono członków naszego Klubu HDK. Trudno dziś zliczyć, ile było tych planowanych akcji honorowego oddawania krwi oraz tych spontanicznych - „Na ratunek”, które umożliwiły powrót do zdrowia setkom potrzebujących.

Trudno też wymienić wszystkich, z tych kilkuset krwiodawców, którzy współtworzyli przez ponad ćwierć wieku Klub HDK w Brzegu Dolnym i oddali honorowo w sumie kilka tysięcy litrów krwi.

Wszyscy oni bezimiennie i bez rozgłosu oddawali i oddają swoją krew, nie licząc na specjalne honory, przywileje , korzyści czy odznaczenia.

W Klubie jest wielu zasłużonych krwiodawców, którzy oddali już kilkanaście czy kilkadziesiąt litrów krwi oraz jej składników, służących do przygotowywania leków krwiopochodnych. Wielu z nich zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi: złotym, srebrnym i brązowym krzyżem zasługi oraz Honorowymi odznaczeniami PCK, łącznie z najwyższym odznaczeniem przyznawanym honorowym krwiodawcom - orderem „Kryształowe Serce”.

Chociaż obecnie nadeszły trudne czasy dla Klubu HDK w Brzegu Dolnym, podobnie zresztą jak dla wszystkich innych w Polsce, nadal jest w naszym regionie wiele osób, które zupełnie bezinteresownie, honorowo oddają swoją krew.

Najbardziej cieszy mnie fakt, że tak wielu jest wśród nich ludzi młodych, którzy nie mogą wprawdzie pamiętać okresu świetności naszego Klubu, gdyż w tym czasie byli dziećmi, lub nie było ich jeszcze na świecie.

Obecnie pojawiło się światełko w tunelu. Jest wreszcie organizacja, która daje szansę na odbudowę tego, co wydawało się do niedawna całkowicie stracone…

Leszek Pochroń

 

 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.