Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 11 czerwca 2007r.

Nowy pojazd krwiodawców na Podlasiu

Już zaczęły się problemy z zapasem krwi w stacji krwiodawstwa w Białymstoku. Magazyny, które powinny być wypełnione czerwonym płynem, świecą pustkami. Ale za kilka dni ma się to zmienić, bo centrum kupiło pierwszy na Podlasiu ambulans do pobierania krwi.

Do lej pory letnie akcje krwiodawców musiały opierać się na pożyczonym sprzęcie. „Ambulansów użyczała nam fundacja Mc'Donalds i Polski Czerwony Krzyż” - mówi Piotr Radziwon, szef Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Na własny klimatyzowany i w pełni wyposażony ambulans centrum zbierało przez sześć ostatnich lat. Kosztował ponad dwa miliony złotych. „Ale opłacało się, bo to jest jedyny na Podlasiu ambulans i liczymy, że dzięki niemu podczas tych wakacji nasze problemy z zapasami krwi będą znacznie mniejsze” - mówi Radziwon.

Ambulans wyruszy w trasę już pod koniec czerwca i jak co roku będzie pojawiać się w różnych miejscach woj ewództwa. Tam lekarze będą namawiać do oddawania krwi.

A na razie sytuacja jest dokładnie taka sama, jak w latach poprzednich - sezon letni równa się puste magazyny z krwią.

„Większy wypadek na terenie województwa i będziemy mieć prawdziwą katastrofę” - oceniają lekarze. Twierdzą, że już w maju rozpoczęły się braki.

„Wakacje to dla nas zawsze trudne wyzwanie. Wtedy zapotrzebowaniejest największe, a osób oddających krew jak na lekarstwo” - mówi Piotr Radziwon, szef centrum. „Honorowi dawcy wyjeżdżają na urlopy i tak naprawdę funkcjonujemy dzięki masowym i zorganizowanym akcjom oddawania krwi. Tylko dzięki nim zachowujemy ciągłość”.

Białostockie szpitale jeszcze nie odczuwają dramatycznego braku krwi. Tam, gdzie lekarze jeszcze nie strajkują, wszystkie planowane operacje odbywają się w terminie.

ARh(-)-krew tej grupy jest najbardziej popularna i najczęściej jej brakuje. Paradoksalnie w czasie wakacji dawców z taką grupą jest najmniej. „Ale ostatnio brakowało nam też na przykład ARh(+), co nic zdarzało się w poprzednich latach. Dlatego tak bardzo liczymy na to, że nowy ambulans zminimalizuje tego typu sytuacje” - mówi Radziwon.

Gazeta Wyborcza Białystok, 11.06.2007

 

Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.

 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.