Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 12 czerwca 2007r.

Możesz pomóc potrzebującym i jeszcze na tym skorzystać

Wypełniając PIT-y za 2007 r. będziesz mógł odliczyć od dochodu ok. 130 zł za każdy oddany litr krwi. Taką możliwość daje nowa ustawa podatkowa, która obowiązuje od l stycznia tego roku.

Aby skorzystać z odliczenia, wystarczy zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa potwierdzające oddanie krwi. Należy pamiętać, że to odliczenie (podobnie jak inne darowizny) nie może przekroczyć 6 proc. rocznych dochodów.

„Wszyscy wiemy, jak wielkie są problemy z pozyskaniem krwi. Liczymy, że ta zmiana wprowadzona przez ministra finansów i ministra zdrowia zachęci więcej osób do jej oddawania” - mówi Katarzyna Matysiak, rzeczniczka wrocławskiej Izby Skarbowej.

Krew może oddać każdy w wieku od 18 do 65 lat, kto waży co najmniej 50 kg. Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. Cały zabieg przeprowadza się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, a każdy ochotnik jest uprzednio badany.

Do oddania krwi należy się przygotować. Przed pójściem do punktu, wskazane jest śniadanie i herbata. Konieczne jest również zabranie ze sobą dowodu osobistego lub legitymacji ubezpieczeniowej.

W punkcie najpierw wypełniany jest kwestionariusz, a następnie przeprowadzane są badania. Mają one ustalić, czy krew odpowiada wymaganiom zdrowotnym i czy jej pobranie nie spowoduje ujemnych skutków dla stanu zdrowia.

Przy okazji można więc uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych:
> oznaczenie grupy krwi w układzie ABO i Rh,
> pełnej morfologii krwi,
> znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, HIV oraz zakażeń kiłą.

Dodatkowo należy wypełnić ankietę, w której wpisywane są przebyte choroby (gruźlica, malaria itp.) oraz zabiegi operacyjne, a także posiadane tatuaże, kolczyki, odbyte zabiegi akupunktury oraz ewentualny pobyt w zakładzie karnym.

Z ciekawostek:


Nie mogą oddawać krwi:

- osoby, które przebyły wirusowe zapalenie wątroby,
- chorzy na: gruźlicę, choroby krwi, serca, naczyń krwionośnych, nowotwory, AIDS, 
- nosiciele wirusa HIV, 
- alkoholicy, 
- osoby w ciągu 6 miesięcy po operacji, 12 miesięcy po przetoczeniu krwi lub osocza.


To trzeba wiedzieć:

- Nakłucie prawie nie boli. Do pobierania krwi używa się specjalnie ostrzonych i profilowanych igieł. 
- Nie bój się zakażenia HIV ani innymi chorobami przenoszonymi przez krew. Cały sprzęt używany w stacji krwiodawstwa jest całkowicie sterylny, a krew pobiera się za pomocą jednorazowych igieł i strzykawek. 
- Nie odczujesz żadnych dolegliwości. Pomyśl, że w twoich żyłach płynie około 5-6 litrów krwi, a ty oddasz jej tylko 450 ml. Zanim wyjdziesz z punktu krwiodawstwa, w twoim organizmie zacznie się już proces uzupełniania. Od razu możesz wrócić do swoich codziennych obowiązków. 
- To, jaką masz grupę krwi nie ma większego znaczenia, bo każda jest potrzebna. Szczególnie cenna jest grupa „O", ponieważ można ją przetaczać również wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup. 
- Jeśli bierzesz jakieś leki, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Nie wszystkie mają wpływ na jakość krwi, ale być może trzeba będzie zaczekać, aż skończysz kurację. 
- Zastanawiasz się, co na tym zyskasz? Przede wszystkim satysfakcję, że możesz w ten sposób ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku lub pacjentowi na stole operacyjnym. Poza tym, bezpłatną konsultację lekarską i badanie krwi (wyniki dostaniesz na własność). Otrzymasz też słodycze jako ekwiwalent za utracone kalorie i dzień wolnego (pamiętaj o zabraniu ze stacji krwiodawstwa zaświadczenia, które pokażesz pracodawcy). 
- Jeżeli oddasz co najmniej 6 litrów krwi (kobieta - 5), dostaniesz tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, który upoważnia do bezpłatnych niektórych leków oraz zakupów w aptekach i wizyt u lekarza poza kolejnością. Możesz też korzystać ze zniżek na przejazdy komunikacją miejską (o szczegóły zapytaj przewoźnika w swoim mieście). 
- Pamiętaj, że krew można oddawać nie częściej niż raz na dwa miesiące.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska, 12.06.2007

 

Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.

 

 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.