Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 21 lipca 2006r.

RCKiK Szczecin - sytuacja braku krwi obecnie opanowana

Normuje się sytuacja zasobów krwi w Reglonainym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Po krytycznym okresie czerwca, kiedy brakowało jej najbardziej, udało się pozyskać dawców, dzięki czemu w tym tygodniu na bieżąco realizowane są zamówienia szpitali i nie trzeba przesuwać planowanych zabiegów. Ale centrem wciąż prosi o pomoc, bo sytuacja będzie trudna aż do września.

"W normalnym, pozawakacyjnym okresie ilość pobieranych składników krwi w naszym regionie jest wystarćzająca" - mówi z-ca dyrektora RCKiK Henryk Rzechuła. "Jest jej tyle, że wspieramy inne miasta, m.in.: Bydgoszcz, Wrocław, Zieloną Górę, Gorzów, Łódź i Katowice. Teraz, w trudnym dla nas okresie, korzystamy z ich pomocy. Choć deficyt krwi występuje w całej Polsce".

Centra radzą sobie jak mogą, praktykują wyjazdy do krwiodawców specjalnymi ambulansami, np. organizowane jest pobieranie krwi w miejscach pracy - wystarczy zgłosić taką chęć i ekipa dociera ze sprzętem na miejsca. Szczecin tego nie stosuje.

W Zachodniopomorskiem jest 12 terenowych oddziałów krwiodawstwa. Do niedawna było ich 16, ale cztery zostały zamknięte. Zlikwidowano punkty w Połczynie Zdroju, Kamieniu Pomorskim, Nowogardzie i Choszcznie. "Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o tym ze względu na bardzo małą zgłaszalność dawców" - mówi Henryk Rzechuła. "Krwiodawców namówiliśmy popriez kluby HDK, by oddawali krew w innych, nieodległych oddziałach, za co są im zwracane koszty podróży. Teraz liczba punktów w naszym województwie jest optymalna i nie planujemy zmian".

W ciągu roku, dziennie do centrum w Szczecinie przychodzi ok 80 osób. W czerwcu ta liczba spadła do 50. Po apelach w mediach, ostatnio znów chętnych jest od 80 do 100 na dzień. "Jesteśmy wstanie przyjąć nawet 150 dawców" - kontynuuje Henryk Rzechuła. "Byle chcieli przyjść. W tym roku, w najtrudniejszyIn okresie, prosiliśmy o pomoc Kurię Biskupią, nasz komunikat odczytywano w kościołach. Starania przyniosły odzew, bo dawcy znów zaczęli przychodzić. Ale spodziewamy się trudności do września. W tym okresie trzeba więcej krwi, a nasi stali dawcy są na urlopach. A ten sezon zaczął się wyjątkowo źle".

W Zachodniopomorskiein poza Szczecinem krew można oddać w Barlinku, Białogardzie, Drawsku Ponwrski m, Goleniowie, Gryflcach, Gryflnie, Kolobrzcgu, Koszalinie. Stargardzie Szczecińskim, Szczecinku, Swinoujściu i Wałczu.

Kurier Szczeciński, 21.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.