Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 14 czerwca 2007r.

Dziś Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi

Co sekundę każdego dnia, ktoś na świecie potrzebuje krwi do ratowania życia. Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi jest corocznym świętem milionów osób, które w każdym zakątku naszego globu oddają krew dla ratowania innych. Nie zależnie od koloru skóry, wyznania, poglądów krew łączy wszystkich ludzi na całym świecie.

Celem Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest podniesienie świadomości społecznej dotyczącej istoty oddawania krwi dla ratowania życia, zachęcenie wszystkich ludzi do włączenia się do jakże humaniarnej idei Honorwego Krwiodawstwa oraz podziękowania wszystkim Honorowym Dawcom Krwi za propagowanie tej ideii. Ponadto ŚDHDK wskazuje istotę systematycznego oddawania krwi by uniknąć braków krwi, które systematycznie występują w wielu krajach na całym świecie w czasie okresu letniego.

W tym roku tematem przewodnim ŚDHDK jest "Bezpieczna Krew dla bezpiecznego Macierzyństwa". Transfuzje krwi są bardzo ważne w okresie macierzyństwa i okresie prenatalnym. Każdego roku odnotowuje się ponad 500 tyś zgonów dzieci bądź ich matek spowodowanych chorobami takimi jak anemia, malaria, HIV/AIDS, zakażeniami ran, bądź poprzez konflikt serologiczny, czyli niezgodność między grupą krwi matki i ojca. Niezgodność taka przyczynia się do uszkodzenia komórek płodu, co prowadzi to do komplikacji fizycznych lub psychicznych, często na tyle poważnych, że w rezultacie powodują śmierć lub trwałe kalectwo dziecka. Statystyki są zatrważające 99% tych zgonów występuje w krajach rozwijających się - Afryki (34%), Azji (31%) i Ameryki południowej (21%).

Jednak dzięki 80 milionom jednostek krwi rocznie ratuje się ludzkie życie na całym świecie. Tylko 38% tychże jednostek krwi pozyskuje się w krajach rozwijających się, w których żyje 82% populacji.Organizatorem Światowego Dania Honorowego Dawcy Krwi jest Międzynarodowa Federacja Organizacji Honorowych Dawców Krwi. Święto krwiodawców organizowane od 1995 r. na cześć austriackiego lekarza, patologa i immunologa Karla Landsteinera obchodzone jest właśnie 14 czerwca (dzień i miesiąc jego urodzin). Na podstawie wyników badań Karla Landsteinera wyróżniono trzy grupy krwi A, B, C (później grupę C przemianowano na O, a czwartą grupę - AB - odkryto później), za co otrzymał Nagrodę Nobla. Na podstawie tych odkryć zostały stworzone podstawy współczesnej transfuzjologii.

Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi na całym świecie, Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi pragnie pragnie podziękować za pomoc w ratowaniu ludzkiego życia.


 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.