Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 14 czerwca 2007r.

Brakuje krwi na Pomorzu - planowane operacje wstrzymane

Bank Krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zaczyna świecić pustkami. Tak jest co roku, gdy tylko zaczyna się lato, Najbardziej potrzebna jest krew grup O Rh plus i O Rh minus. Mało jest też krwi z grup B plus oraz B minus.

Lekarze martwią się , że do pomorskich stacji i punktów krwiodawstwa zgłasza się coraz mniej osób chętnych oddać krew i dodają, że latem, gdy dochodzi do wielu wypadków, krew jest najbardziej potrzebna.

„Już przed Bożym Ciałem poprosiliśmy szpitale o wstrzymanie planowanych zabiegów z grupami krwi 0 Rh plus i 0 Rh minus” - twierdzi Małgorzata Szafran, dyrektor RCKiK w Gdańsku. „Wszystko dlatego, że musimy zabezpieczyć akurat tę krew dla osób, które zostaną ofiarami nagłych wypadków” – kontynuuje.

Niestety, sytuacja jest na tyle zła, że pracownicy tego centrum jeżdżą po całym kraju i zbierają krew. Ostatnio byli w Poznaniu po 18 litrów krwi grupy B Rh plus. Tylko w Tczewie jeszcze do niedawna miesięcznie oddawano sto litrów krwi. Niestety, teraz zbiera się jej aż o ok. 30 litrów mniej.

Jedynym miejscem w Gdyni, gdzie można honorowo oddawać krew, jest oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Powstania Styczniowego, nieopodal redłowskiego szpitala. Niestety, otwarty jest tylko od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-12:30. Czynni zawodowo krwiodawcy, chcąc oddać krew, muszą więc brać wolne z pracy.

„Ta sytuacja dla moich kolegów, pracujących w prywatnych firmach, nie jest oczywiście zbyt komfortowa” - mówi Ryszard Woliński, najbardziej zasłużony z gdyńskich krwiodawców, który oddał w swoim życiu 167 litrów krwi i tym samym ustanowił rekord Europy. „Zdarzają się nieprzyjemne historie. Choć ustawowo każdemu, kto zdecyduje się oddać krew, należy się dzień wolny od pracy, ten zapis to często fikcja. Coś trzeba zrobić, aby pozyskać nowych krwiodawców” - twierdzi Woliński, - „Krwi bowiem dramatycznie brakuje, a zbliżają się wakacje, czyli okres wzmożonych wypadków.”

Dziennik Bałtycki, 13.06.2007

 

Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.

 

 


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.