Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 18 czerwca 2007r.

Niecodzienne spotkanie w Katowicach

Christina oddała szpik dla Karoliny, Marek dla Pawła, Markus dla Marcina. Przedtem byli sobie obcy. Teraz są jak bracia krwi. W niedzielę w Katowicach spotkali się pacjenci po przeszczepie szpiku i ci, którzy oddając szpik, ratowali im życie.

Na pierwszym spotkaniu pacjentów po przeszczepie szpiku wszyscy - łącznie z lekarzami - zmieścili się przy jednym stoliku. Wczoraj, na 12. z kolei takim spotkaniu, widownia Górnośląskiego Centrum Kultury była wypełniona po brzegi. Nic dziwnego: w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach wykonano już 1700 przeszczepów, w całej Polsce dziesiątki tysięcy.

Przeszczepy szpiku pomagają chorym na białaczkę i chłoniaki. Większości przeszczepia się ich własny, podleczony szpik. Część otrzymuje szpik od brata albo siostry. Pozostałym ratują życie obcy ludzie, czasami z drugiego końca świata.

Do Katowic przyjechali i dawcy, i biorcy. Ci, którzy dzięki przeszczepowi wyrwali się śmierci, przyjechali z żonami, mężami i dziećmi. „Patrzę na tę salę i jestem szczęśliwy” - witał ich prof. Jerzy Hołowiecki, kierownik katowickiej Kliniki Hematologii.

To właśnie tu 10 lat temu lekarzom udało się wykonać pierwszy w Polsce przeszczep szpiku od obcego dawcy. Otrzymała go była tancerka Urszula Jaworska. Gdy wróciła do zdrowia, założyła Bank Dawców Szpiku. Jednym z pierwszych zarejestrowanych w nim był Marek Kościelny, biolog molekularny z Katowic. Krótko potem został pierwszym niespokrewnionym dawcą szpiku w Polsce. W grudniu 1999 roku jego szpik przeszczepiono 17-letniemu Pawłowi Pradze z Tarnobrzega.

”Po raz pierwszy spotkaliśmy się rok od przeszczepu. Paweł mówił tylko w kółko: "dziękuję, dziękuję, dziękuję". Mnie stanęły łzy w oczach, ale tych emocji nie umiem nawet opisać. On został moim bratem” - wspominał Kościelny.

Paweł przyjechał na spotkanie z narzeczoną. „Teraz, kiedy się spotkamy, jest bardziej zwyczajnie” - mówił. Ale gdy stanęli razem na scenie, znów pojawiły się łzy.

Prof. Hołowiecki pokazał zdjęcie Paula z Cincinnati w USA, który dwa razy był dawcą szpiku dla Adama. Christina Wagner z Hamburga opowiadała, jak to za studenckich czasów zgłosiła, że może być dawcą szpiku, a potem całkiem o tym zapomniała: „Minęły lata. Kilka razy się przeprowadzałam, ale oni zrobili jakieś śledztwo i cudem mnie odnaleźli i spytali, czy oddam szpik, bo komuś akurat pasuje”.

To był akurat tysięczny przeszczep szpiku w Katowicach. Pacjentką była Karolina. Wczoraj rzuciła się Christinie na szyję z okrzykiem: „Dziękuję swojej nowej siostrze”.

Potem Markus Schaman spod Hamburga opowiadał, jak oddawał szpik dla Marcina ze Szczecina. Joli, która tak jak Marcin dostała szpik z Niemiec, co chwilę załamywał się głos: „Wygrałam świetną posadę, kiedy nagle trafiłam do szpitala. Moje życie się załamało, była rozpacz, ale potem poznałam dobro. Jestem Polką, co ma niemiecką krew”.

Potem jeszcze na scenę weszli polscy dawcy. Z 44 przyjechało ich dziewięciu, m.in. Piotr, Paweł, Milena, Zbigniew, Małgorzata, Maria. Odbierali pamiątkowe dyplomy przyznane przez Stowarzyszenie Pacjentów po Przeszczepie Szpiku. „Uczynili dla obcego sobie człowieka bezinteresowny dar. Są bohaterami” - mówi prof. Hołowiecki.

Takim bohaterem może zostać każdy z nas. Dawcy szpiku wciąż są poszukiwani, bo chorych na białaczkę przybywa. Trzeba tylko zgłosić się do jednego z czterech działających w Polsce banków i czekać na wezwanie. Któregoś dnia może się okazać, że woreczek z pobranym od nas szpikiem uratuje komuś życie.

Kościelny: „Mogę to tylko porównać do chwili, kiedy kobieta rodzi dziecko. Ona daje życie. Dawca szpiku czuje się podobnie”.

gazeta.pl, 17.06.2007

 


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.