Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 24 lipca 2006r.

Przepisy uniemożliwiają osobom homoseksualnym oddawania krwi

Choć w całej Polsce brakuje krwi, krew od osób homoseksualnych nie jest pobierana. Mieszkańcowi Lubelszczyzny, który chciał oddać krew w odpowiedzi na apel stacji kwiodawstwa, nie pobrano krwi. "Jestem zdrowym, 20-paroletnim  chłopakiem, mam jednego, stałego partnera. Ale odesłali mnie z kwitkiem. Bo jestem gejem".

Każdy, kto chce zostać dawcą, wypełnia w stacji krwiodawstwa szczegółową ankietę. Nie ma w niej pytania o orientację seksualną. Są m.in. o kontakty z wieloma partnerami. Odpowiedź na "tak” - dyskwalifikuje. Po wypełnieniu druku kandydat na dawcę idzie na rozmowę do lekarza kwalifikującego. Wtedy pytanie o preferencje może paść. Dla geja to koniec kariery honorowego dawcy - "Nawet, jeśli jego kontakty seksuahe ograniczają się do jednego partnera. Takie są przepisy" - mówi Dorota Sławińska, lekarz z Regionainego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. "Osoby homoseksualne nie mogą być dawcami. Należą do grupy zwiększonego ryzyka. Są narażone na zakażenia przenoszone drogą plciową takie jak HW żółtaczka typu B lub C, kiła".

Pomimo zlikwdowania grupy zwiększonego ryzyka, krwi od osób homoseksualnych nie pobiera się, a przecież Wirusa może złapać nawet heteroseksualista.

Nie dostaliśmy odpowiedzi na pytanie: W czym zdrowy, wierny jednemu partnerowi homoseksualista jest gorszy od zdrowego, wiernego jednemu partnerowi heteroseksualisty? " Niech pani zapyta pacjentów w szpitalu, czy chcieliby dostać krew od geja?" - irytuje się jeden z lekarzy RCKiK.

Hanna Radwan-Wieczorek, zastępca dyrektor RCKiK, próbuje łagodzić sytuację. "Nie chcę, aby wyszło na to, że homoseksualiści są dyskryminowani" - mówi. "Nam tylko chodzi o bezpieczeństwo pacjentów, do których krew trafi".

Lubelscy lekarze podkreślają, że przepisy ustalił Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Zadzwoniliśmy tam, opisując przypadek naszego Czytelnika. "Słusznie, że nie został zakwalifikowany" — mówi Aleksandra Dzieciątkowska, kierownik Pracowni Organizacji Służby Krwi. "Przepisy eliminują osoby, które są potencjalnie niebezpieczne".

Robert Biedroń, prezes Kampanii przego eciw Homafobii: "Nie rozumiem, dlaczego 400 mililitrów krwi homoseksualnej ma być gorsze od 400 mililitrów krwi heteroseksualnej. Homoseksóaliści przestali być grupą szczególnego ryzyka. Obecnie do zakażeń dochodzi najczęściej wśród heteroseksualistów. I lekarze dobrze o tym wiedzą. To chodzi o stereotypy.

Zygmunt Barszczewski przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa w Lublinie: "Ten przepis nie jest wymierzony w homoseksualistów. Chodzi oto, żeby nie narażać biorców na ryzyko zarażenia się jakąś chorobą. A homoseksualiści należą do tzw. grup szczególnego ryzyka. Mogliby oddawać krew, gdyby udało się zmienić sposób badań wstępnych. Musiałyby być bardzo szczegółowe i zakończone odpowiednio długą karencją".

Dziennik Wschodni Lubelski, 22.07.2006

Suplement do artykułu:

"Internauci komentują"

- Ciągle narzekają, że krwi brakuje, a jak ktoś chce ją za darmo oddać, to się nagle okazuje, że nie może, bo jest gejem. Roztrzęsionemu panu doktorowi, który pytał się, kto by chciał krew od homoseksualisty odpowiadam: ja bym chciała. Nie ma dla mnie różnicy czy dostałabym ja od hetero-, bi- czy homoseksualisty. Byłabym ogromnie wdzięczna, że podarował mi coś, czego nie można kupić .

- Smutny jest ten kraj. Ponoć taki uduchowiony, a tyle tu nienawiści i niezrozumienia w stosunku do innych :( .

- Typowo katolicka zaściankowa obłuda i inteligencja na poziomie 80 pkt.  .... .

- Krew homoseksualistów jest chora, wolałbym umrzeć niż dostać taką krew.

- Hm...szkoda, że nie ma przepisów zakażujących pobieranie krwi od głupców. Ręce z żałości opadają, po prostu słoma z butów wystaje .

- Podobno nie ma już grypy zwiększonego ryzyka????

- Przecież wirusa może złapać nawet heteroseksualista????????

Dziennik Wschodni Lubelski, 24.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.