Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 24 lipca 2006r.

Magazyn Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Opolu świeci pustkami

Z powodu dramatycznego braku krwi w ostatnim czasie przełożono na Opolszczyźnie kilka operacji i zabiegów onkologicznych. Przyciśnięte do muru Regionalne Centrum krwiodawstwa poprosiło szpitale, aby nakłaniały one rodziny swoich pacjentów do rodzinnego dawstwa.


"Aż 60 procent krwi, którą mamy w magazynach od dwóch tygodni, pochodzi od dawców rodzinnych" - mówi Halina Kaciłowicz, p.o. kierownik działu ekspedycji w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. "Gdyby nie to, bylibyśmy w stanie ciężkiej zapaści".

Lekarze twierdzą, że mimo pomocy rodzin sytuacja z krwią nadal jest dramatyczna. "Centrum gwarantuje tylko litr krwi jako zabezpieczenie dla jednego pacjenta" - mówi Konrad Gliński, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. "To stanowczo za mało, bo przecież nie można przewidzieć, czy podczas operacji nie będzie jakichś komplikacji".

"Największe kłopoty mamy z krwią z dwóch grup: O plus i A plus" - alarmuje dyrektor Halina Kaciłowicz. "Niestety, akurat te dwie grupy ma najwięcej ludzi, a dawców - brak. W magazynie pozostało nam zaledwie po około 15 litrów z każdej grupy. Lepiej nie myśleć, co by było, gdyby doszło w województwie do zbiorowego wypadku".

Zagrożeniem jest nie tylko wielki wypadek. Wystarczy, że w opolskich szpitalach dojdzie jednego dnia do kilku poważnych operacji, a zapasy krwi się wyczerpią. Przykładowo pęknięcie tętniaka wymaga podania jednemu choremu co najmniej 5 litrów krwi, a założenie by-passów - od 5 do 8 litrów.

"Chcemy poprosić o wsparcie ościenne województwa, choć obawiam się, że nic nie wskóramy, bo cała Polska jest w podobnej sytuacji" - podkreśla dyrektor Kaciłowicz. "W tym tygodniu wydzwaniały do nas w sprawie krwi różne szpitale - z Wrocławia, Katowic, Warszawy, a nawet z Gdańska. Oczywiście, musieliśmy im odmówić".

Problem braku krwi powtarza się co roku w wakacje, kiedy krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy. Honorowe krwiodawstwo udaje się reanimować tylko dzięki dramatycznym apelom w mediach. "Moim zdaniem problem można rozwiązać tylko w jeden sposób: poprzez częściowo płatne krwiodawstwo" - uważa ordynator Konrad Gliński.

Pacjentka, która trafiła kilka dni temu do Szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Opolu, miała szczęście. "Hemoglobina spadła jej do dramatycznego poziomu 3,2" - opowiada dr Janusz Kubicki. "A do tego miała rzadką grupę krwi BRh-. Obawialiśmy się o nią, bo wiemy o problemach z krwią. Jednak tym razem centrum szczęśliwie dostarcztyło krew na czas".

Nowa Trybuna Opolska 24.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.