Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 13 lipca 2007r.

Słupsk - Zabrakło krwi w regionie

W słupskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zaopatruje ośrodki medyczne w całej Polsce 1 zabrakło krwi. Tymczasem do drzwi i do telefonów centrum dobijają się szpitale z całego kraju. Na pomoc ruszyli już policjanci i żołnierze. To jednak wciąż za mato.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku zaopatruje w krew nie tylko Pomorze. Z jego usług korzystają placówki z różnych zakątków kraju. Dzisiaj jednak odchodzą z przysłowiowym kwitkiem. Krwi zabrakło już kilka dni ternu, po wypadkach samochodowych, do jakich doszło w ostatnim czasie.

„Dla jednej z ofiar wypadku zużyto w sumie około 30 jednostek krwi” - mówi Janusz Grocholewski, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku. ”Wypadków w ostatnim czasie było sporo i zapotrzebowanie wzrosło. Teraz brakuje nam krwi właściwie wszystkich grup. Apelujemy więc o oddawanie krwi, bo może w każdej chwili uratować czyjeś życie. Różne szpitale wydzwaniają do nas z Polski i chcą choć kilka litrów. Nie mamy im czego zaproponować” – kontynuuje Grocholewski.

Najbardziej poszukiwane grupy krwi to:O Rh-, O Rh-, A Rh+ i A Rh-. Cala nadzieja jest w służbach mundurowych. Na hasło pomocy ruszają policjanci i żołnierze. Już w najbliższą niedzielę krew będą oddawać marynarze z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. „Dzięki temu uzupełnimy trochę zapasy, mamy też tzw. wyjazdy w teren. To pomoże przetrwać” - dodaje Grocholewski.

Szefostwo centrum zaobserwowało też spadek liczby osób oddających krew. Wszystko spowodowane jest wakacjami i sezonem urlopowym. Do pomocy szykują się też policjanci, którzy w czerwcu oddali w sumie 90 litrów krwi.

„Każdy z nas mógłby znaleźć się w podobnej sytuacji, jeśli możemy, trzeba pomóc” - mówi post. Magdalena Mozer. Każdy kto chce pomóc i oddać krew, proszony jest o stawienie się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku, przy ul. Szarych Szeregów 21.

Dziennik Bałtycki - Kociewie, 12.07.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.