Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Niedziela 15 lipca 2007r.

Honorowi Dawcy Krwi cisi bohaterowie!

Zbigniew Patyk oddał 173 l. krwi, Mirosław Szymański -128 l. W regionie radomskim są absolutnymi rekordzistami. Skąd u nich tak wielka determinacja, by pomagać chorym?

Pan Zbigniew, emerytowany strażak, oddaje krew od 36 lat, pan Mirosław, urzędnik, od 30 lat. Z całą pewnością uratowali życie wielu, wielu ludziom.

Gazeta Wyborcza: Jak to się stało, że zaczęli panowie oddawać krew?
Zbigniew Patyk: Kiedy miałem l9 lat, namówił mnie kolega. Wtedy jeszcze nie myślałem, że będę to robił całe życie. Dopiero po kilku latach zrozumiałem, jak bardzo jest to potrzebne.
Mirosław Szymański: Zaczęło się od poboru krwi w komisji wojskowej, dla chorego dziecka. Po prostu poczułem w sobie potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi.

G.W.: Co daje panom świadomość, że dzięki panom uratowano zdrowie, a nawet życie wielu ludzi?
Z.P.: Ogromną satysfakcję. Ja mam to już zakodowane w głowie. Ludzie czekają na moją pomoc
M.S.: To wielka radość. Moje motto życiowe brzmi „Człowiek jest tyle wart, ile drugiemu swego serca dał”.

G.W.: Wiele osób zrezygnowało z oddawania krwi, gdy krwiodawcy utracili część przywilejów, np. zniżki na leki. Panów jednak to nie zraziło.
Z.P.: Oczywiście, to nie powinno być tak, że ja oddaję krewi chcę coś w zamian. Ale jeśli chodzi o przywileje dla krwiodawców, sytuacja faktycznie się pogorszyła. Państwo powinno udzielać nam zdecydowanie większego wsparcia. Chciałbym przy okazji zaapelować do przychodni, aby przyjmowały zasłużonych dawców poza kolejnością - obecnie jest tak tylko w jednej radomskiej placówce.
M.S.: Ktoś, kto oddaje krew dla jakichś korzyści, to dla mnie ani honorowy krwiodawca, ani działacz. Ważny jest drugi człowiek, nie zniżki. Choć oczywiście staramy się, aby przywracano przywileje, np. ostatnio udało się uzyskać darmowe przejazdy dla kobiet, które oddały 20 l. krwi.

G.W.: Obydwaj panowie jesteście mocno zaangażowani w promocję krwiodawstwa. Na czym polega ta działalność?
Z.P.: Ja jestem prezesem radomskiego Klubu Miejskiego Honorowych Dawców Krwi PCK. Działamy bardzo prężnie. Jeśli ktoś zatelefonuje do nas z prośbą o pomoc, w godzinę możemy zebrać 20 osób gotowych oddać krew. Mamy dawców, na których zawsze można liczyć.
M.S.: Jestem podwójnym wiceprezesem- zarządu rejonowego PCK oraz Mazowieckiej Okręgowej Rady Honorowego Krwiodawstwa. Organizuję m.in. imprezy dziękczynne dla krwiodawców: dyskoteki i rajdy dla młodzieży, pielgrzymki, spotkania opłatkowe. Spotykamy się też z innymi klubami HDK i PCK, wymieniamy doświadczeniami

G.W.: W każdy piątek lipca w Radomiu przed redakcją „Gazety Wyborczej” odbywać się będzie zbiórka krwi. Jak zachęciliby panowie chętnych do udziału w naszej akcji?
Z.P.: Oddać krew to wielki czyn humanitarny. Będą mieć państwo mnóstwo satysfakcji. To całkowicie bezpieczne, nie ma żadnej możliwości zarażenia się chorobą. Przy tym jest okazja do bezpłatnego badania. Ja oddaję krew całe życie - jestem zdrowy i w doskonałej kondycji.
M.S.: Teraz z krwią są ogromne problemy, więc po prostu okażmy sobie serce. Honorowi Dawcy Krwi to tacy cisi bohaterowie.

Gazeta Wyborcza - Radom, 13.07.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.