Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 13 lipca 2007r.

Kto daje i odbiera... Ulgi na przezajzdy w Jastrzębiu Zdroju dla HDK odebrane!

Honorowi krwiodawcy mogli jeździć za darmo autobusami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu. Ale teraz koniec - MZK uznał, że za dużo traci na swej hojności i ulgę odebrał. Okazało się, że krwiodawców źle policzono. To skandal - w Jastrzębiu sprawę nazywają po imieniu.

Szef MZK podkreśla, że do ulg wróci, jeśli jastrzębscy urzędnicy dopłacą do przejazdów. Po siedmiu miesiącach MZK zabiera darmowe przejazdy krwiodawcom, bo... jest ich za dużo.

Co za dużo, to niezdrowo uznał Międzygminny Związek Komunikacyjny i od 1 sierpnia zabiera Honorowym Dawcom Krwi ulgę w postaci darmowych przejazdów autobusami. Dlaczego? Bo jest ich zbyt wielu, a firma już liczy straty.

Jeździć za friko miejskimi autobusami dawcy krwi mogą od grudnia ubiegłego roku. Lekko jednak nie jest. Bez biletu jeżdżą tylko tzw. dawcy pierwszego stopnia, czyli tacy, którzy oddali ponad 15 litrów krwi. „To świetny prezent” - cieszył się kilka miesięcy temu Ryszard Górski, który jest honorowym krwiodawcą z Jastrzębia Zdroju i opiekunem miejskiego koła Honorowych Dawców Krwi. Wcześniej takie rozwiązanie przyjęły tylko dwa miasta: Warszawa i Racibórz. Ale radość nie trwała długo...

„Najpierw mowa była o 400 osobach, ale kiedy rozeszła się wiadomość, że honorowi mogą jeździć za darmo, zaczęli szturmować stacje krwiodawstwa” - tłumaczy zdumiony Benedykt Lanuszny, szef MZK. „Teraz doliczyliśmy się ich już ponad dwóch tysięcy! W ciągu roku oznacza to dla nas ponad milion złotych strat, a na takie coś nie możemy sobie już pozwolić”.
Szef MZK równocześnie podkreśla, że do ulg wrócą, jeśli urząd miasta zdecyduje się na przekazanie specjalnej dotacji. Te słowa zdziwiły Jastrzębskich włodarzy. „Wszelkie sprawy dotyczące zmian taryfy, jak i przyznawania ulg należą do kompetencji MZK, w skład którego wchodzą przedstawiciele 12 zrzeszonych gmin. O tym, czy będą ulgi, czy też nie, decydują przecież wszyscy członkowie związku, a nie pojedyncze miasto, dlatego w budżecie Jastrzębia Zdroju takie kwestie nie zostały ujęte” - tłumaczy Katarzyna Wołczańska, rzecznik jastrzębskiego urzędu miasta.

„Ludzie są zawiedzeni i oburzeni. Najpierw dają, a teraz odbierają?” - komentuje Bogdan Cieśla, który oddal już 40 litrów krwi. „Wielu górników korzystało z takiego rozwiązania. To jedyna ulga, jaka nam przysługuje. Ja sam zbyt często nie korzystałem z tej ulgi, ale kilka razy i owszem”. Honorowi Dawcy Krwi od kilku lat starali się o takie rozwiązanie, powstały nawet listy, pod którymi się podpisywali. List wpłynął wówczas do zarządu MZK.

„Dla mnie to jest najzwyklejszy w świecie skandal: - nie kryje oburzenia dr Bogdan Kolasiński, kierownik oddziału stacji krwiodawstwa. „Wreszcie nie narzekaliśmy na brak krwi w naszej stacji, a teraz, znając życie, ludzie będą rezygnować. Ciekawe jak zareagują ci, którzy podjęli taką decyzję, kiedy będą potrzebowali krwi do ratowania życia swojego albo swoich bliskich dodaje zrezygnowany”.

Bez biletu do l sierpnia tego roku mogą jeszcze jeździć dawcy pierwszego stopnia, czyli tacy, którzy oddali w przypadku kobiet - ponad 15 litrów krwi, a w przypadku mężczyzn -18 l.. W czasie ewentualnej kontroli muszą pokazać legitymację, za którą PCK pobiera opłatę w wysokości 20zł. Ci, których zabrana ulga nie zraża, mogą oddawać krew codziennie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju od godz. 07:00. do 13:00 Niektórzy przychodzą do stacji regularnie od kilku lat tylko dla pięciu czekolad.

Dziennik Zachodni,11.07.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.