Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 17 lipca 2007r.

Rozmowa z Prezesem Fundacji Marcinem Velinovem na czacie wp.pl

Przedstawiamy zapis spotkania na czacie wp.pl z Marcinem Velinov - prezesem  Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi. Spotkanie odbyło się 16 lipca br.

Moderator: Witamy i zaczynamy czat.

Marek_1: Duża kampania w TV i na bilbordach, rozgłos, a jakie efekty? Co zrobiła Fundacja?

~Kasia_1: Czy zbieracie pieniądze na jakieś aparaty itp?

Marcin_Velinov: Zbieramy na autobus do poboru krwi - najnowocześniejszy w Europie. Będzie nosił imię Jana Pawła II. Dotychczas udało nam się zebrać 1 360 000. Brakuje nam jeszcze około 1 000 000. Każda złotówka z zebranych środków zostanie przeznaczona tylko i wyłącznie na autobus.

aga: Czy krwi zawsze brakuje? Czy są takie sytuacje, że macie za dużo krwi w magazynach i ona się marnuje? I jak długo można przechowywać krew? Czy ona się nie psuje?

Marcin_Velinov: Tak. W okresie letnim bardzo często planowane operacje są odwoływane, ten okres jest bardzo ciężki. Niestety krew ma okres zdatności, niektóre czynniki mają ważność tylko przez 2 dni. Czasami się zdarza, że jakiś niewielki proces zapasów musi ulec zniszczeniu - ale lepiej ten niewielki procent zniszczyć, niż żeby jej brakowało. To los kreuje faktyczna potrzebę krwi. Tak się dzieje na całym świecie.

NIETOPERZ: Co to za twór ta fundacja? Mam wrażenie, że to jakaś dzika konkurencja dla HDK PCK? Czy powstało to dla tego, że ktoś ma przerosty ambicjonalne i musi firmować Honorowe Dawstwo Krwi, nie utożsamiając się z PCK, czy może jest jakiś inny powód powstania Fundacji?

Marcin_Velinov: Fundacja jest organizacja apolityczna organizująca własne kampanie promujące krwiodawstwo - tak jak dzieje się to na całym świecie. Udowodniliśmy, że jesteśmy bardzo potrzebni, bo zorganizowaliśmy największe kampanie promujące, stworzyliśmy unikatową wizualizację. Po raz pierwszy taka kampania pojawia się w TV i na bilbordach. Jest to te pierwsza taka kampania na świecie, gdzie całe społeczeństwo może się zrzucać na zakup autobusu. Jesteśmy dobrem narodowym. Mamy szanse pojawić się w bardzo spektakularny sposób za granicą. Nasze działania realnie pomagają Polakom, bowiem co roku krew ratuje ludzkie życie nawet 2 000 000 razy. Nie wyobrażam sobie, żeby mogła się tym zajmować tylko jedna organizacja. Promocją tej idei zajmuje się wiele mniejszych organizacji. Oby zdrowa konkurencja służyła tylko dobru Polaków - pacjentów. Jesteśmy niepotrzebnie traktowani jako konkurencja. Wyciągnęliśmy do przedstawicieli PCK rękę dwa tyg. temu. Zaprosiliśmy ich do ogólno krajowej debaty na temat krwiodawstwa. Mamy nadzieję, że następnym razem przyjmą nasze zaproszenie i będziemy mogli na jakiś poziomach współpracować.

~luk_ash: Nie rozumiem pojęcia "konkurencja" w kontekście oddawania krwi. Czy oddawanie krwi ma jakieś materialne konotacje?

Marcin_Velinov: Jesteśmy organizacją, która nie ma żadnej korzyści materialnej. Jedyna korzyścią jest to, ze w polskich szpitalach pacjentom nie będzie brakować krwi. Nagrodą jest jedynie satysfakcja.

apollo13: Czy ludzie nie boja się oddawać krwi? Krążą przecież mity, że można się czymś zarazić itd.

Marcin_Velinov: Oddawanie krwi w Polsce jest bardzo bezpieczne. Nie ma możliwości się czymś zarazić. Standardy oddawania krwi w Polsce są najwyższe na świecie. Kraje najwyżej rozwinięte mają takie same standardy jak my. Problemem w krwiolecznictwie jest oddawanie krwi na poziomie często „na styk", a czasami poniżej tego poziomu. Nasza fundacja zajmuje się promocja i edukacja społeczeństwa, aby każdy Polak wiedział ze krew jest lekiem niezastąpionym. Nie da się wyprodukować sztucznej krwi. Jedyna fabryką produkująca ten niezastąpiony lek jest ludzki organizm. Od lat fascynuje, mnie ta idea ze względu na fakt, iż honorowi krwiodawcy oddają cząstkę siebie innemu człowiekowi. Należy pamiętać, że krew jest tkanką żywą, a to oznacza , że jeden człowiek płynie w drugim człowieku. Trudno o bliższy kontakt i o coś piękniejszego na świecie, miedzy ludźmi. Oddawanie krwi to wielki akt miłości dobroci i braterstwa - dlatego nasza akcja nazywa się Krewniacy. Ktoś kto oddaje krew jest niewątpliwie człowiekiem , który kocha innych ludzi. Dla mnie to tacy bohaterzy współczesnego świata.

jacek: Jak wygląda współpraca między szpitalami w Polsce - czy jest jakaś baza, skąd w miarę potrzeby przewożona jest krew tam, gdzie ktoś jej potrzebuje?

Marcin_Velinov: Rozwiązują to sposobne umowy miedzy regionalnymi centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a szpitalami.

zniczek: Czy w Polsce istnieje możliwość niehonorowego oddawania krwi, tzn. za jakąś opłatą?

Marcin_Velinov: Jest to chyba marginalny procent- tylko wyjątkowe przypadki. Najważniejsze według unijnych standardów jest honorowe oddawanie krwi. Ważne jest bezpieczeństwo biorcy. Mógłby zdarzyć się przypadek, że krwiodawca ze względu na korzyści materialne mógłby zataić, że jest chory. W ten sposób naraża budżet na niepotrzebne analizy. Może się wtedy np. zdarzyć tzw. okienko serologiczne, kiedy choroba jest trudna do wykrycie i stanowi zagrożenie dla biorcy.

~-*Marcelinka*-: Bardzo proszę, niech mi Pan odpowie czy mogę oddać krew jeżeli mam na to zgodę rodziców, ale nie jestem osobą pełnoletnią? I kolejna część pytania Czy czuje się Pan bohaterem?

Marcin_Velinov: Pewnie, że nie czuję się bohaterem. Będziesz mogła oddać krew, kiedy będziesz miała 18 lat.

~mloody27: Czy nie sądzi Pan, że brakuje na ten temat edukacji w szkołach, a właśnie to jest miejsce od którego należałoby zacząć?

~mloody27: Jestem honorowym krwiodawcą od 18 roku życia, a mam 27 lat i do oddawania krwi zachęciła mnie wizyta Pani ze stacji krwiodawstwa w mojej szkole. Dlaczego teraz się tego nie stosuje?? Przecież to takie skuteczne.

Marcin_Velinov: Odpowiedzią na to, że należy wychowywać dzieci od początku jest powstanie programu "Honorowe krwinki", który kierowany jest nie tylko do najmłodszych. Nagraliśmy film edukacyjny i rozesłaliśmy go tysięcy szkół. Na godzinach wychowawczych prezentowano film Krewniacy.pl. Dzieci i młodzież po wysłuchaniu prelekcji mogą wykonywać prace plastyczne i hasła dla następnych akcji. Najlepsze prace biorą udział w losowaniu nagród. Najważniejszym aspektem programu jest rozmowa z rodzicami na temat krwiodawstwa, co realnie przekłada się na oddawanie krwi przez dorosłych, namawianych przez dzieci. Chcielibyśmy być obecni we wszystkich szkołach, ale jest to niestety niemożliwe ze względu na środki- w Polsce jest 30 000 szkół. Uruchomiliśmy niedawno projekt KrewniacyClub, w którym ludzie, którzy czują te same idee co my, mogą założyć klub krewniaków w swoim mieście, szkole, zakładzie pracy, stając się ambasadorem KrewniacyClub. Celem istnienia tych klubów jest organizacja przynajmniej raz do roku zbiórka krwi oraz integrowanie ludzi, którzy chcą robić dobre rzeczy.

ack66p: Jestem HDK który oddał ponad 92 litry krwi. Popieram was. Lecz według mnie brakuje spotkań zwykłych ludzi "KREWNIAKÓW", którzy też chcą uczestniczyć czynnie w życiu fundacji tworząc wspólną rodzinę np. spotkania krewniaków.

Marcin_Velinov: Dlatego robimy niebawem wielki zlot Krewniaków - 2 dniowy. Główną odpowiedzią na tę potrzebę jest KrewniacyClub. Proszę się zastanowić czy ma Pan dawców wśród znajomych i bliskich. Skoro oddał pan juz 92 litry krwi mógłby Pan być doskonałym ambasadorem KrewniacyClub. Ponadto chcemy w przyszłym roku zorganizować pielgrzymkę krewniaków na Jasną Górę, gdzie tysiące ludzi w koszulkach krewniaków mogłoby się zintegrować, zaprzyjaźnić.

~mloody27: Czy jest jakaś możliwość aby móc działać w Pana organizacji i czynnie wspomagać ten szczytny cel??

Marcin_Velinov: Tak, założyć KrewniacyClub i zostać ambasadorem. Będzie reprezentować idee krewniaków i honorowego krwiodawstwa na swoim terenie. Tacy ludzie są nam teraz najbardziej potrzebni. Zapisujcie się do KrewniacyClub i niech się wieść niesie.:) Zapraszam na stronę na Krewniacy.pl lub na KrewniacyClub.pl. Trzeba powiedzieć, że łatwiej jest się zapisać niż zostać ambasadorem.
 
aga: Słyszałam o tym, że od niedawna psy też mogą oddawać krew (jest specjalna fundacja powołana do tego celu) i w razie potrzeby "dawcy" otrzymują krew bezpłatnie i poza kolejnością. Czy w przypadku ludzi obowiązują takie same zasady? Jakie "korzyści" (poza świadomością pomocy innym ludziom) mamy z tego, że oddajemy krew?

Marcin_Velinov: Ekwiwalent kaloryczny - 8 czekolad, dzień wolny od pracy, omijanie kolejki w aptekach i szpitalach. Z tych ostatnich dwóch rzadko dawcy korzystają, bo się krepują. Natomiast największą korzyścią jest ciepełko w sercu.

Dioskorides:
Czy nie uważa pan, że krwiodawstwo powinno być pozbawione akcentów religijnych? Przecież nie każdy krwiodawca jest wierzącym, a tym bardziej katolikiem. Pomysł pielgrzymki na Jasną Górę nie spodoba się raczej krwiodawcom o pochodzeniu żydowskim.

~Justyna_A_Rh-: Witaj Diosko. Pielgrzymka nie jest przymusowa. Przychodzi ten, kto chce.

Dioskorides: Aczkolwiek pomysł zlotów uważam za bardzo dobry.

Marcin_Velinov: Idea krwiodawstwa jest ponad zasadami religijnymi. Niech krwiodawcy robią "pielgrzymki" gdzie chcą, byle się spotykali. Krwiodawstwo ma łączyć ludzi, nieważne jakiego są wyznania.

~bywalec: Witam, czy trudno było przekonać aktorów do udziału w nowej reklamie?

Marcin_Velinov: Kiedyś, kiedy zaczynałem, było trudno. Udało mi się jednak pozyskać aktorów, artystów i sportowców. Dzięki dobrze przemyślanej kampanii i nowatorskiej formule, mogli zaryzykować udział w takiej akcji. W Polsce fundacji i stowarzyszeń zarejestrowanych jest około 40 000 i absolutna ich większość chciałaby korzystać z twarzy znanych osób. Jednak jest to niemożliwe, bo jest pewna ograniczona ilość gwiazd. Są oni atakowani propozycjami codziennie. Najczęściej są to bardzo zapracowani ludzie. Nie ma się co dziwić, że do tematu podchodzą selektywnie.

ja_pytam: Jak wygląda oddawanie krwi?

~luk_ash: Czy idąc na oddanie krwi można się dowiedzieć jaką się ma krew?

Marcin_Velinov: Tak, można się dowiedzieć jaką się ma grupę krwi. Po instrukcje zapraszam na stronę www.krewniacy.pl

~kompek21: Jaka krew jest w Polsce najbardziej potrzebna i dlaczego??

Marcin_Velinov: Każda krew jest najbardziej potrzebna, bowiem procentowy udział grup krwi w społeczeństwie jest bardzo różny. W związku z tym i potrzeby są bardzo różnorodne. AB Rh- jest najrzadszą, co nie oznacza, że A Rh+ , która jest najczęściej występującą jest niepotrzebna. Bez względu na to, jaką grupę krwi posiadasz zawsze jesteś potrzebny.

~etrg:
Czy są już jakieś prognozy, kiedy ambulans JP2 będzie mógł funkcjonować i będzie można w nim oddać krew?

Marcin_Velinov: Jeżeli uzbieramy środki, natychmiast go zamawiamy. Budowa takiego autobusu trwa 6 miesięcy, a wyposażenie ok. 4 miesięcy.

~kocica: Ile kosztuje taki autobus?

~grazi: Czy macie konto?

Marcin_Velinov: Mamy konto kontrolowane przez MSWiA. Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwii- Bank Pekao S.A., XVI o/ W – wa 06-1240-2135-1111-0000-3870-9898. Najtańszy autobus jaki kupiono w Polsce kosztował 2 400 000. Nasz będzie kosztował podobnie.

~Tymon: Wiem, że jest Pan dublerem Steven'a Seagal'a, tzn.jest Pan przedstawicielem sztuk walki. Skąd zatem zainteresowanie ideą honorowego krwiodawstwa? Walki wręcz powodują utratę krwi, a Pan działa by ją pozyskać.

Marcin_Velinov: Skoro nie mogę walczyć z ludźmi, to walczę o ludzi. Siła, determinacja nabyta w treningu, przekłada się na wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia sukcesu. W specyficzny dla siebie sposób, stało się to moja filozofią życia - obrona ludzkiego życia. Samuraj z mieczem był sługą i na ich wzór o chce służyć innym. Nie chciałbym, żeby idee aikido były skrywane na sali ćwiczeń, ale wręcz przeciwnie - były wykorzystywane w prawdziwym życiu.

TomiZi: Oddaję krew od 18 roku życia - juz jakiś 6 rok z rzędu. Żeby otrzymać ładną książeczkę w twardej okładce musze zapłacić składkę; żeby dostać witaminy też. W okręgowym PCK się jeszcze udzielać. Nie mam na to czasu, bo pracuję i studiuję. Dlaczego PCK nie może się dogadać z HDK w tak błahych kwestiach?

Marcin_Velinov: Nie reprezentuje PCK i nie jestem w stanie się wypowiedzieć na ten temat.

~etrg: Co z akcją MotoKrewniacy (czyli Krwiodawcy na Motorach), jak można się przyłączyć do takiej akcji i na czym ona dokładnie polega?

Marcin_Velinov: Idee krewniaków - kultury, dobroci, elegancji chcemy przenieść na drogi, w celu poprawy bezpieczeństwa wszystkich Polaków. Motokrewniak, to użytkownik dróg, który jeździ bezpiecznie, jest uprzejmy, gotowy pomóc innym. Żeby poprawiło się bezpieczeństwo na drodze należy nadać zupełnie nowy kształt wizerunkowi kierowcy. Kierowcy bowiem chętnie łamią przepisy, bo jest to miedzy innymi pewnego rodzaju lans. Proszę mi wierzyć, że dla mnie uprzejmość na drodze to jest dopiero „trendy”.:) Moja rada dla męskiej części kierowców brzmi następująco - nie piszczymy kołami, nie trąbimy i nie mrugamy, bo to się kobietom nie podoba.:) To nie zły stan dróg czy słabe samochody są przyczyna wypadków śmiertelnych, ale brak wyobraźni kierowców. Potężnej ilości kierowców wydaje się, że jak się zamkną w metalowej puszcze, jaką jest samochód, to są niewidoczni i mają prawo do wygłupów zagrażających innym. Często dzieje się tak, że ktoś zakompleksiony, z problemami w pracy staję się bestia za kierownicą.

Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.

Marcin_Velinov: Dziękuję serdecznie. Do zobaczenia w życiu codziennym. Bądźcie sobą i kochajcie innych.

Moderowała Iwona Tarnowska-Ciosek

czat ww.pl, 16.07.2007 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

Archiwum

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.