Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 17 lipca 2007r.

Puste magazyny w szpitalach i centrach krwiodawstwa Warmii i Mazur

42 tysiące pobrań rocznie to minimum konieczne do sprawnego funkcjonowania szpitali i zapewnienia krwi chorym na Warmii i Mazurach. Tymczasem lekarze alarmują: „Nie mamy krwi!” Wszystko przez wakacje, kiedy do punktów krwiodawstwa zgłasza się bardzo mało osób gotowych nieść pomoc chorym. Szczególnie potrzeba krwi z grupy minusowej.

Tylko cztery osoby zgłosiły się wczoraj do ełckiej Wojskowej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby oddać życiodajny płyn. Jeszcze gorzej było w szpitalu na Barankach, gdzie odnotowano tylko dwóch dawców. Tymczasem potrzeby są ogromne. Nawet pełne magazyny nie gwarantują bezpieczeństwa ofiarom wypadków. Sytuacja zmienia się bowiem z godziny na godzinę i zawsze jest niebezpieczeństwo, że zabraknie potrzebnej grupy krwi.

„15 osób dziennie to minimalne nasze potrzeby. Jednak nie zgłaszają się teraz do nas doświadczeni krwiodawcy, którzy są pewnie na urlopach - mówi dr Krzysztof Majewski, kierownik wojskowej stacji przy ulicy Kościuszki. „Dobrze nam się współpracuje z młodzieżą szkolną, która teraz ma wakacje. Uzupełniamy magazyny krwią pobieraną od żołnierzy. A latem częściej dochodzi do wypadków drogowych i tych podczas prac w gospodarstwach”.

„Brakuje nam wszystkich rodzajów krwi” - mówi dr Jarosław Zwierzyński z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. „Jest ona wydawana na bieżąco i brakuje zapasów. Szczególnie latem sytuacja jest tragiczna. W poniedziałek mieliśmy zaledwie 40 dawców, tymczasem w innych miesiącach zgłasza się ich po 100 dziennie. A przecież musimy zaopatrzyć w krew szpitale w całym województwie!”

Zwykle 4 jednostki krwi pozwalają na uratowanie życia dwóch łudzi. Jednak w nagłych przypadkach, na przykład pomocy ofiarom wypadków, potrzeba aż 10 jednostek życiodajnego płynu na jedną osobę.

„Obecnie mamy w zapasie około 50 jednostek krwi z grupy plus” - mówi Krzysztof Majewski. „Grup minusowych, które są o wiele rzadsze, mamy tylko 6 jednostek. W sytuacji, gdy będzie potrzebna większa ilość konkretnej grupy krwi, pojawią się problemy”.

Lekarze podkreślają, że krwiodawstwo to również profilaktyka, gdyż żeby zostać dopuszczonym do służenia innym, trzeba przejść szereg specjalistycznych badań.

Gazeta Współczesna Mazurska, 17.07.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.