Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 30 czerwca 2006r.

Szpitale bez krwi

W Polskich szpitalach brakuje krwi. Kraków, Gdańsk, Łódź, tam już zaczęły się trudne wybory, która operacja może poczekać na brakującą krew.

Krwi brakuje, bo ci, którzy honorowo oddają ten cenny lek, to najczęściej ludzie młodzi, a ci właśnie wyjechali albo wyjeżdżają na wakacje. Na efekty wakacyjnego niedoboru krwi nie trzeba było długo czekać. W szpitalach rozpoczęła się dramatyczna selekcja pacjentów, którzy muszą stać w kolejce po krew, także w szpitalach dziecięcych. „Od dwudziestu dni nie możemy wykonać zabiegu operacyjnego u dziecka z nowotworem” - mówi doc. dr hab. Adam Bysiek z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

W punktach poboru krwi panuje cisza. Tych, którzy oddają krew z każdym wakacyjnym dniem jest coraz mniej. Tylko w wakacje w województwie łódzkim, każdego dnia potrzeba prawie 200 jednostek krwi, czyli prawie 200 osób powinno oddać krew by szpitale mogły pracować normalnie. Przez większą część roku to się udaje, ale w czerwcu średnio swoją krwią dzieliło się, co najwyżej kilkudziesięciu dawców dziennie. „Nie chciałabym doczekać takiego dnia, kiedy dla uratowania życia ludzkiego nie będziemy mogli przekazać krwi” - ze martwieniem mówi Dioniza Marciniak z RCKiK w Łodzi.

Serwis informacyjny, TVN24 (29.06.2006)Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.