Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 26 lipca 2006r.

Tłuszcz ratuje serce?

Wielka nadzieja dla transplantacji. Amerykańscy naukowcy dokonali być może przelomowego odkrycia w dziedzinie transplantacji.

Naukowcy pobrali komórki macierzyste z tłuszczu człowieka i wyhodowali z nich mięśnie gładkie, czyli tkankę, z której zbudowane jest np. serce i pęcherz moczowy. Autorami sukcesu są specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA. Artykuł opisujący dokonanie opublikowało czasopismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Kalifornijscy naukowcy po wyłuskaniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej hodowali je w specjalnie komponowanej mieszaninie odżywek. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom mieszaniny przemieniły się w komórki mięśni gładkich. Testy potwierdziły że uzyskane komórki mają wszelkie fizyczne i biochemiczne właściwości komórek mięśni gładkich: czyli kurczą się i rozciągają To te właściwości powodują, że serce bije i pompuje krew do całego organizmu.

"Udowodniliśmy, że tkanka tłuszczowa może być doskonalym źródłem mięśni gładkich służących do regeneracji łudzkich organów wewnętrznych" - mówi dr Larissa V. Rodrigues z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Podkreśla, że wykorzystanie uzyskanego w ten sposób organu nie będzie się wiązało z ryzykiem odrzucenia przeszczepu. Organ będzie hodowany z własnych komórek pacjenta i jego organizm nie uzna go za intruza. Dzięki temu zniknie konieczność zażywania leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu, które miewają niebezpieczne działanie uboczne.

Dotychczas mięśnie gładkie naukowcy z powodzeniem hodowali z komórek macierzystych uzyskiwanych ze szpiku kostnego. Ale komórki z tłuszczu są łatwiej dostępne, dlatego prace nad wykorzystaniem tego źródła prowadzone są intensywnie.

Rzeczpospolita, 26.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.