Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 26 lipca 2006r.

RCKiK Katowice - po krew na przystanek Woodstock

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zapasy są już tak nadwyrężone, że krwiodawców trzeba szukać poza śląskiem. Lekarze po krew pojadą dzisiaj aż do Kostrzynia nad Odrą, gdzie w najbliższy weekend trwać będzie Przystanek Woodstock.

Organizator koncertów Jerzy Owsiak, będzie zachęcał ze sceny do oddawania krwi. "Ale będą bardzo dokładne badania, a wszyscy ci, którzy wciągu minionego półrocza zrobili tatuaż lub założyli kolczyki, krwi nie mogą oddać" - zastrzega Stanisław Dyiąg, dyrektor RCKiK w Katwicach.

Do Kostrznia jedzie dwóchlekarzy z Katowic i dwa krwiobusy (mały mikrobus i duży autobus). Krew z Woodstocku będzie codziennie przywożona na Śląsk - pracownicy Centrum będą dysponować specjalnymi agregrtami do jej schładzania, zbiorniki będą też schładzane w czasie podróży.

Zazwyczaj kiedy krwiobus zatrzymuje się na katowickim Rynku jest ok. 80 chętnych dawców, latem - 50, 55, a podczas upałów jeszcze mniej, bo ok. 45. "W czasie wakacji nie ma studentów, którzy chętnie oddają krew, wiele osób na urlopach, zamknięte są szkoły średnie, a przy zakładowe kluby zawieszają działalność"- wylicza Dyląg.

Problem dotyczy nie tylko naszego regionu, ale całej Polski, a nawet Europy. Tyle tylko, że w Polsce statystycznie na tysiąc mieszkańców oddań jest 25,2, na zachodzie Europy 50 - 60, a w Szwajcarii 60 - 80. Ten ostatni kraj eksportuje nawet krew do Grecji.

Kiedyś oddawanie krwi promowały zakłady pracy, teraz większość z nich już nie działa. W upały mniej jest dawców nawet w RCKiK. "Kiedy byłem tam tydzień temu, w kolejce stały zaledwie cztery osoby, a zazwyczaj jest ich o wiele więcej" - przyznaje
Paweł, mieszkaniec Katowic (grupa A+).

Pomimo to RCKiK radzą sobie jak mogą m.in. staiając autobusy na festynach. Prosi również szpitale, aby ogłoszenia o tym, że zapasy są coraz mniejsze, wywieszali w placówkach. Może rodziny odwiedzające chorych oddadzą krew? Stanisław Dyląg prosi także lekarzy oto, aby w miarę możliwości operacje, do których mogą być potrzebne rzadkie grupy, planować raczej po południu, a nie rano. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o tych pacjentów. którzy mają współczynnik Rh-.

Tymczasem ze szpitali dochodzą informacje, że zapotrzebowanie jest coraz większe. Tak jest m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach. Przy każdej operacji lekarz do końca nie wie, czy krew będzie potrzebna.Codzienne zapasy krwi w katowickim Centrum powinny wynosić od 200 do 250 litrów. "Teraz mamy ok. 200 litrów, więc poziom jest obniżony, a wydajemy od 100 do 130 litrów" - liczy Dyląg. Obecnie najbardziej brakujekrwizgrupy 0 Rh+ i A Rh+.

Dziennik Zachodni Śląsk, 26.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.