Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 23 lipca 2007r.

Przepisy dot. Honorowego Krwiodawstwa w Anglii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i Australii

Jak co roku w wakacje, w placówkach zdrowia w całym kraju zaczyna brakować krwi. Szpitale biją na alarm, odwoływane są operacje, a pacjenci tygodniami czekają na transfuzję. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) dwoją się i troją w organizowaniu kolejnych kampanii informacyjnych, ale z roku na rok liczba honorowych dawców utrzymuje się na tym samym poziomie. Wzrasta zapotrzebowanie na krew - coraz więcej zabiegów wymaga transfuzji.

Warunki pobierania krwi reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. Zapisano tam kilkadziesiąt wytycznych dotyczących kwalifikowania potencjalnych dawców.

Jakie są przepisy w innych krajach. Skontaktowaliśmy się z odpowiednikami polskiego Instytutu Hematologi i Transfuzjologii w Anglii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i Australii. W Stanach i Australii nie widzą żadnych przeciwwskazań, aby krew oddawali nawet 16-latkowie. W Polsce krew cukrzyków jest zła, na Zachodzie jest dobra pod warunkiem, że chory przyjmuje insulinę doustnie. W Polsce cierpiący na łuszczycę nie mogą oddać krwi, a osoby po zabiegu akupunktury czy zrobieniu tatuażu muszą czekać co najmniej pół roku. „Łuszczyca nie jest problemem. Po prostu nakłuwamy zdrowe miejsce. A jeśli chodzi o akupunkturę i tatuaże, to sprawdzamy tylko, czy były robione w profesjonalnym zakładzie” - poinformowała nas Cecily Walsh z irlandzkiego Blood Transfusion Seryice.

Jeszcze mniej restrykcyjne przepisy są w Anglii. „Po grypie, przeziębieniu czy gorączce nie każemy nikomu czekać. Wystarczy, że klient czuje się dobrze. Po antybiotykach prosimy o odczekanie tygodnia. Alkohol? Jeśli ktoś jest trzeźwy, to niech do nas przychodzi. Nie interesuje nas, ile pił wcześniej. Robimy wszystko, aby zachęcić ludzi do odwiedzania naszych centrów krwiodawstwa, na palcach jednej ręki policzyłbym panu choroby, które z góry dyskwalifikują dawcę. Dla nas liczy się każdy człowiek” - powiedział nam Gary (nr: 71875) z National Health Service w Londynie (w Anglii pracownicy nie podają nazwisk).

W Polsce nawet niepijący alkoholicy mają całkowity zakaz wstępu do RCKiK. Poza tym dyskryminujemy kobiety przechodzące miesiączkę pozwalając im łaskawie oddać krew dopiero trzy dni po jej zakończeniu. Brytyjki mogą to robić przed, podczas i po. W naszym kraju oddaje się za mało krwi. Z danych uzyskanych od dr Aleksandry Dzieciątkowskiej z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii wynika, że w ubiegłym roku 525 tysięcy ludzi oddało krew. To zaledwie 30 tysięcy więcej niż 2 lata temu … „

Wszystko to na nic i nic się nie zmieni, dopóki … Ministerstwo Zdrowia nie zliberalizuje archaicznych przepisów.

Nie, 26.07.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.