Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 23 lipca 2007r.

Lubuskie banki krwi alarmują o braku rezerw

Centra Krwiodawstwa coraz częściej prowadzą wyjazdowe akcje oddawania krwi. Gorzowskie krwiodawstwo w tym roku przeprowadziło ich już 18 (średnio ok. trzech w miesiącu). W czerwcu krew oddawali żołnierze z Wędrzyna, pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, a w lipcu Izby Celnej w Rzepinie.

Do braków krwi lubuskie lecznice zdążyły się już przyzwyczaić. Wakacje to co roku okres, w którym maleje liczba krwiodawców, więcej jest za to wypadków i skomplikowanych urazów. Centrum krwiodawstwa w Gorzowie szacuje, że spośród 25 tyś. zarejestrowanych dawców krew regularnie oddaje tylko ok. 2 tyś. (rocznie powstaje ok. 6,5-7 tyś. jednostek krwi). Podczas wakacji centrum odwiedza w tygodniu mniej niż 100 osób, choć w innych porach roku potrafi być ich ponad 200. Podobnie jest w innych centrach.

Dlatego Centra Krwiodawstwa coraz częściej prowadzą wyjazdowe akcje oddawania krwi. Gorzowskie krwiodawstwo w tym roku przeprowadziło ich już 18 (średnio ok. trzech w miesiącu). W czerwcu krew oddawali żołnierze z Wędrzyna, pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, a w lipcu Izby Celnej w Rzepinie.

Ambulanse do oddawania krwi w tym roku już po raz drugi pojawiły się na kostrzyńskim Przystanku Woodstock. Uczestnicy festiwalu przed rokiem oddali 340 litrów krwi. Zgłosiło się ponad l tyś. osób, a zakwalifikowano ok. 750. Dła ponad polowy z nich był to pierwszy kontakt z krwiodawstwem. Tegorocznym celem było zebranie l tyś. litrów krwi. Ambulanse na Przystanek Woodstock do pobierania krwi przyjechały z PCK oraz RCKiK w Poznaniu, Warszawie, Katowicach i Zielonej Góry. W tym roku organizatorzy przekonywali, że uprzednio zgromadzony bagaż doświadczeń ułatwi zbiórkę krwi na Woodstocku. Do akcji pobierania krwi na Przystanku zgłasza się coraz więcej instytucji. Niespodzianką dla woodstockowych dawców może być fakt, że niektóre z fundacji gwarantują upominki i nagrody np. w postaci darmowych kuponów na posiłek w jednej z restauracji należącej do sieci znanych fast foodów, która w tym roku również pojawiła się na imprezie.

"Choć akcji oddawania krwi organizuje się wiele, szpitale tego nie odczuwają. Według niektórych możliwe jest nawet to, że sytuacja się pogorszyła" - opowiada Małgorzata Ernst, kierownik pracowni serologii gorzowskiej lecznicy.

Gdy zagrożone jest życie, krew zawsze się znajdzie. Szpital posiada specjalne rezerwy do wykorzystania w nagłych wypadkach. Gorzej jest z planowanymi zabiegami. Tutaj krwi wciąż brakuje, więc operacje opóźniają się albo są przekładane. Ze szpitala wypisano ludzi w lżejszych stanach. Ci w gorszych, którzy potrzebują krwi do leczenia, wciąż leżą na oddziałach. Obecnie ok. 30 proc. krwi wykorzystywanej w gorzowskim szpitalu sprowadza się spoza województwa, m.in. Szczecina, Poznania, a ostatnio także ze Słupska. Centra krwiodawstwa jednak w pierwszej kolejności muszą zabezpieczyć krew w szpitalach na swoim terenie. Dla nas zostaje niewiele, „Kiedy proszę o 20 jednostek krwi, dostaję trzy albo cztery, a czasem ani jednej” - mówi Ernst.

Na brak krwi narzekają nie tylko lubuscy medycy. „W piątek miałem telefon z Katowic. Lekarz był zrozpaczony. Wyczytywał mi przez telefon listę ponad 30 przypadków, w których zabrakło mu krwi: drobne zabiegi, transplantacje, operacje powypadkowe. W całej Polsce szuka grupy O Rh plus i O Rh minus” - mówi Urbaniak. Dodaje, że w lodówkach stacji krwiodawstwa nie brakuje jedynie grupy B Rh plus.

 

Gazeta Wyborcza - Zielona Góra, 23.07.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW

 

 

 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.