Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 26 lipca 2006r.

Katowice - akcja „Więcej krwi - mniej łez”

Jeszcze do końca lipca każdy ma szansę przystąpić do akcji „Więcej krwi - mniej łez”, organizowancj przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Mogą w niej uczestniczyć osoby w wieku od 21 do 65 lat, które do końca listopada br. oddadzą krew: mężczyźni - trzy razy, kobiety - dwa razy. Wyznaczono takie zasady, gdyż mężczyźni mogą oddawać krew co 8 tygodni, kobiety co 12 tygodni. Na pierwsze oddanie krwi nie zostało więc wiele czasu.

Między uczestnikówtej chwalebnej akcji zostaną rozlosowane cenne nagrody. Krew można oddać nie tylko w Centrum Krwiodawstwa w Katowicach, ale również wjego oddziałach terenowych: w Bielsku-Białej, Bytomiu, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Pszczynie, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Zabrzu. Pracownicy RCKiK czekają na dawców również w specjalnych ambulansach - codziennie w innym miejscu. Ekipy medyczne docierają nawet do mniejszych miejscowości.

Aby ułatwić oddawanie krwi tym, którzy nie mogą się zgłosić w ciągu tygodnia, Regionalne Centrum w Katowicach przy ul. Raciborskiej do końca sierpnia zaprasza do siebie również w każdą sobotę od godziny 8:00 do 12:00.

Równocześnie prowadzona jest akcja dla młodych ludzi w wieku od 18 do 20 roku życia pod hasłem: „Oddając własną krew, zdajemy egzamin dojrzałości”, lecz oni muszą oddać dwukrotnie przynajmniej 450 mlkrwi.

"Nagrody są tylko na zachętę, żeby wzbudzić zainteresowanie" - przekonuje dr Urszula Sierantowicz z RCKiK w Katowicach. Motywy finansowe nie mogą być powodem oddawania krwi. Najczęściej do przyjścia skłania krwiodawców świadomość, że sytuacjach zagrożenia ich krew ratuje komuś życie. Staramy się więc przypominać, że każdymoże kiedyś tej krwi pilnie potrzebować".

Dziennie w Polsce potrzeba ok. 1 000 litrów krwi. Regionalne Centrum w Katowicach wydaje jej szpitalom ok. 130-1501. Łącznie zaopatruje 116 szpitali, czyli ok. 90 proc. w województwie śląskim, w tym takie ośrodki medyczne, jak Góruośląskie Centrum Medycznew Ochojcu i Klinikę Kardiochirurgii w Zabrzu. Jeśli przyjąć, że jednorazowo można oddać maksymalnie 450ml krwi, codziennie musi się zgłosić ok. 300-350 krwiodawców.

Bliższych informacji na temat akcji i oddawania kiwi udziela Regionalne Centnim Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach pod numerami telefonów: 0-32-20-87439 lub 0-32-20-87-441 oraz drogą e-mail: dz_org@rckik-katowice.com.pl

Dziennik Zachodni, 25.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.