Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 27 lipca 2006r.

Brakuje krwi - szpitale same organizują zbiórki krwi

W polskich szpitalach zaczyna brakować najważniejszego leku - krwi. Lekarze balansują na krawędzi wyboru życia i śmierci swoich pacjentów. Pomóc może każdy z nas. Wystarczy wybrać się do najbliższego punktu krwiodawstwa. Na przykład w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie na dawców czeka specjalnie przygotowana sala. Krew oddał już personel szpitala, a także rodziny chorych.

Dla potrzebujących pacjentów z OIOM-u, krwi nie może zabraknąć, ale krwi potrzeba nie tylko tam. "Musimy spowalniać bądź wstrzymywać operacje planowe" - mówi Dariusz Onichniowski ordynator oddziału anestezjologii Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie.

Najwięcej krwi wykorzystuje sie na Kardiochirurgii. "70 procent pacjentów ma przetaczaną krew, no i są to najmniej 2-3 jednostki krwi" - informuje ordynator oddziału kardiochirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie Piotr Żelezny.

Tylko w ubiegłym miesiącu w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie przetoczono ponad 150 l. krwi. "Będę namawiał syna, żeby oddał krew" - ze wzruszeniem mówi jeden z pacjentów, któremu operacja uratowała życie. "Zostało mi niewiele, serce było tak słabe, że trzeba było szybko to operować" - dodaje pacjent.

Lekarze nie chcą myśleć, co by się stało, gdyby krwi zabrakło np. w trakcie operacji. Dlatego wpadli na pomysł, żeby zorganizować zbiórkę krwi w szpitalu. "Ta świadomość w szpitalu jest na pewno większa, bo na co dzień widać jak dużo krwi trzeba" - twierdzi Bożena Marcinkowska dyr. Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. "Szczególnie w okresie wakacji, kiedy jest mnóstwo wypadków komunikacyjnych i to nas właśnie bardzo mobilizuje - mówią lekarze.

Lekarze chcieliby pójść jeszcze dalej. Do oddawania krwi zachęcają rodziny pacjentów. Może stanie się to nową modą i może w końcu skończą sie problemy Centrów Krwiodawstwa. Irena Laskowska RCKiK Olsztyn - "W regionie brakuje krwi grup Rh minus".

Skuteczniejsza od apeli mogłaby być pomoc państwa, to jednak 3 lata temu zlikwidowało możliwość odliczania od podatku równowartości honorowo oddanej krwi.

TVP3 - Kurier, 27.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.