Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 28 lipca 2006r.

W Małopolsce nadal brakuje krwi i krwiodawców

Choć sytuacja nie jest już tak dramatyczna, jak jeszcze kilka tygodni temu, to jednak szpitale wciąż odwołują wiele planowanych operacji. Wykonują głównie zabiegi ratujące życie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwróciło się z prośbą do dyrektorów szpitali o pomoc w zdobywaniu nowych Honorowych Dawców Kiwi. "Zamiast agitować, powinni nam pozwolić - jak to było jeszcze kilka lat temu pobierać i przetwarzać na własne potrzeby krew w szpitalnym banku krwi" - mówi prof. Jerzy Sadowski, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii Collegium Medium UJ.

"Jesteśmy drugim po Szpitalu Uniwersyteckim odbiorcą krwi. Rocznie przetaczamy jej około 4 tysięcy litrów. Ale RCKiK dostarcza nam jedynie 50 proc. tego, co zużywamy. Resztę zdobywamy przez żebraninę w sąsiednich województwach i autotransfuzje".

Prof. Sadowski wyjaśnia, że prawie 40 proc. pacjentów udaje nam się zoperować na ich własnej krwi. "Do miesiąca przed operacją pobieramy ją od pacjenta. Zysk jest podwójny: my nie płacimy za krew, więc koszt operacji zmniejsza się o 25 proc., a pacjent, który dostaje swoją krew, jest całkowicie bezpieczny. Niestety, nie każdemu pa cjentowi można pobrać krew przed operacją. Wielu operowanych jest w trybie pilnym, inni mają złą morfologię, za mało hemoglobiny albo takie schorzenia - np. niestabilna chorobę wieńcową - w których po branie krwi jest wykluczone, bo to grozi zawałem mięśnia sercowego".

"Jest proste rozwiązanie powrót do praktyki pozwalającej szpitalom na pobór krwi u siebie" - mówi prof. Sadowski. "Ludzie nie pójdą specjalnie do Centrum Krwiodawstwa, żeby oddać krew. A do mnie przyjdą, bo mają tu chorego. Przyjeżdżają z całej Polski. Mówimy: dobrze, będziemy operować, ale trzeba oddać krew. Obiecują, podpisują zobowiązanie, ale ja deklaracji nie prze toczę. Gdyby mogli oddać na miejscu, z pewnością by to zrobili. To psychologicznie jest uzasadnione. To jest spiawdzone, to działa" - dodaje prfesor.

"To niemożliwe. Zgodnie z ustawą z 1999 r. jedyne upoważnione do pobierania i przetwarzania dla celów transfuzjologicznych krwi jednostki, to Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa" - tłumaczy Jolanta Zatorska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

"Chodzi przedewszystkim o to, żeby wszystkie preparaty miały jednakowy standard. Ta krew musi być bezpieczna, to podstawa. Nie bez znaczenia są też koszty. Utrzymywanie wielu miejsc pobrań jest kosztowne. Wymaga sprzętu, ludzi, odpowiednich Warunków - to wszystko kosztuje. Nigdzie na świecie nie ma tak wielu punktów, jak było w Polsce przed wejściem w życie” ustawy. Teraz z 500 pozostało mniej niż połowa i to nie jest koniec” - dodaje Zatorska.

"Ja tego nie rozumię" - dziwi się prof. Sadowski. "Widzę w telewizji akcję zbierania pieniędzy na autobus, który ma jeździć i pobierac krew. Czy tam będą lepsze” warunki niż u mnie w klinice? Mamy bank krwi, mam ludzi, mam sprzęt, przystosowane pomieszczenia, dobre warunki, u pobierać mi nie wolno".

"Bank kiwi przystosowany jest wyłącznie do przechowywania gotowych preparatów krwi i na pewno nie jest przy stosowany do jej pobierania" - odpowiada Zatorska. "A autobus będzie, to mogę zapewnić".

Dziennik Polski, 27.06.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.