Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 28 lipca 2006r.

Siedlce - sonda

Podlaski tygodnik "Echo Katolickie" przeprowadził sondę wśród mieszkańców Siedlec "Dlaczego jest tak mało krwiodawców?"

Jolanta Posiadała (emerytka)
Uważam, że z oddawaniem krwi nigdy nie powinno być żadnych problemów. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy krew stanie się surowcem deficytowym. Dlatego dużą rolę do odegrania mają na tym polu media. Powinny prowadzić różnego rodzaju akcje i kampanie informujące o tym, że oddawanie krwi jest bardzo istotne. Niestety, ja o tego typu akcjach nie słyszałam. Może dlatego, że niezbyt często oglądam telewizję, a może dlatego, że trochę za cicho się o tym mówi? Każdy, kto ma silny i zdrowy organizm, powinien oddawać krew. Zwłaszcza teraz, w okresie wakacyjnym, gdy dochodzi do wielu wypadków drogowych i osoby w nich poszkodowane potrzebują dużo krwi. Ja nie oddawałam nigdy krwi, ale rozważałam taką możliwość. Jakiś czas temu mój brat był bardzo chory i potrzebował krwi. Niestety nie mogłam mu oddać swojej, ponieważ badania wykazały, że miałam pewne przeciwskazania. Ale, jeśli będę kiedyś  mogła, chętnie się na to zdecyduję.


Tadeusz Tyszuk, prawnik
Kiedyś, jeszcze w poprzednim systemie, najwięcej krwi oddawały osoby, które odbywały zasadniczą służbę wojskową. Nie wiem, czy w tej materii była stosowana jakaś dyscyplina, czy powodowały to warunki, w jakich się służyło, ale fakt pozostaje faktem. Wydaje mi się, że ludzie decydowali się na to spontanicznie. I tak powinno być. W tej chwili się o tym nie słyszy. W ostatnim czasie, w środkach masowego przekazu poświęca się dużo uwagi sprawom związanym z brakiem krwi. To bardzo dobre, ale skoro w apele włączają się częstokroć nawet popularni aktorzy, znaczy to, że apele te nie są dość przekonujące. W takiej sytuacji należałoby może dokonać jakiejś analizy i podjąć inne, skuteczniejsze kroki. Generalnie oddawanie krwi powinno być bezinteresowne, ale jeśli te argumenty nie odnoszą skutku, to trzeba być może korzystać z jakiś środków dopingujących. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Przecież jeszcze jakiś czas temu honorowi krwiodawcy mieli pierwszeństwo w kolejkach do lekarzy. Teraz tego nie ma. Nie chciałbym się zajmować szukaniem winnych, ale wydaje mi się, że tym problemem powinno być zainteresowane Ministerstwo Zdrowia.

Piotr Strzeliński, hydraulik

Czy oddawałem kiedyś krew? Owszem. Jakieś 15 lat temu, zanim jeszcze poszedłem do wojska, byłem honorowym dawcą krwi. Nikt mnie do tego nie namawiał. To była moja samodzielna decyzja. Rodzice nie zgłaszali żadnych sprzeciwów, ponieważ wiedzieli tak samo jak ja, że w ten sposób mogę komuś pomóc. Dlatego ja także nie będę miał nic przeciwko, jeżeli moja córka zechce kiedyś oddać krew. Wszyscy musimy sobie uświadomić, że ludzkie życie jest bezcenne, a ta odrobina krwi, którą możemy podarować, może ocalić komuś życie. Zwłaszcza że krew to jedyny naturalny tek, którego nie da się sztucznie żastąpić. Bardzo się dziwię i naprawdę nie potrafię znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ostatnim czasie liczba osób, które oddają krew, tak drastycznie zmalała. Może powodem jest strach przed ewentualnym zakażeniem, bądź też ogarniająca wszystko i wszystkich znieczulica... A może ludzie chcieliby, aby im za krew zapłacić. Nie wydaje mi się to właściwe. Zresztą, to nie powinno podlegać żadnej dyskusji. Oddawanie krwi musi być działaniem bezinteresownym, nie można kusić potencjalnego krwiodawcy obietnicą uzyskania jakiś profitów. Wczasie, kiedy ja oddawałem krew, jedyną zachętą - o ile można tak powiedzieć - były  czekolady, które wręczano po pobraniu. A do picia dostawaliśmy kawę. Poza tym symbolicznego znaczenia nabrał fakt, że wydawano nam książeczki honorowego krwiodawcy. Dlaczego przestałem oddawać krew? Właściwie to nie wiem. To się stało jakoś tak naturalnie. Wyszedłem z wojska, założyłem rodzinę i ona stała się dla mnie najważniejsza.

Echo Katolickie, 27.06.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.