Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 1 sierpnia 2007r.

Inspirujący czyn krakowskiego kardiochirurga

 Po publikacji tekstu o kardiochirurgu, profesorze Skalskim do krakowskiego punktu krwiodawstwa zgłosili się też inni pracownicy Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Zainspirowani przykładem profesora Skalskiego krew poszli oddawać inni lekarze tej placówki. Dołączyli do nich wolontariusze Papieskiej Akademii Teologicznej, dziewczyny na praktykach pielęgniarskich. Jak twierdzą pracownicy szpitala, nigdy w historii placówki nie było takiej sytuacji.

Co więcej, krew odda też około 40 pracowników małopolskiego oddziału NFZ. W Funduszu akcja krwiodawstwa odbędzie się dzisiaj. Na Kazimierzu stawili się pracownicy, ale jest to też miejsce, gdzie przyjść mógł każdy, kto czuł potrzebę pomocy innym.

Sytuacja szpitali, które muszą wstrzymywać operacje, bo brakuje krwi, poruszyła też pracowników krakowskiej Motoroli. „9 sierpnia do siedziby naszej firmy przyjadą pracownicy centrum krwiodawstwa” - informuje Justyna Ożóg z Motoroli. Co więcej, honorowi dawcy z tej firmy zrzeszeni w klubie Motokrwinka, przekonali swoich szefów, żeby pozwalali im w pracy oddawać krew. „Gdyby inne firmy chciały u siebie robić takie akcje, to chętnie podpowiemy, jak to zorganizować” - dodaje Ożóg.

W krakowskim Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa liczba dawców wzrosła czterokrotnie. „Na początku ubiegłego tygodnia przychodziło góra 30 osób dziennie, w piątek do południa było już 120 dawców” - mówi Tomasz Czerwiec, pracownik stacji. W regionie nie ma już mowy o ograniczaniu operacji, krwi jest tyle, że stacja zaczyna uzupełniać braki w magazynach.

„Z instytutu hematologii mam informację, że hektolitry krwi płyną w całym kraju. ”Nie sądziłem, że mój przykład przyniesie tyle dobrego” - dziwi się Skalski. Stan trzymiesięcznego Bartusia, którego profesor operował przez sześć godzin, po tym jak oddał pół litra krwi, jest dobry. Znajomi i sąsiedzi rodziców chłopczyka też przyłączyli się do akcji.

 

Gazeta Wyborcza Kraków, 01.08.2007

 

Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.

 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.