Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 7 sierpnia 2007r.

Oddali prawie 700 litrów krwi

Kiedy Jurek Owsiak o piątej nad ranem zamykał w niedzielę 13. Przystanek Woodstock, wszyscy zastanawiali się, czy to naprawdę był już ostatni festiwal? Woodstockowa machina działała przez ostatnie dni bez zarzutu. Były świetne koncerty, akcje społeczne i co najważniejsze, wszyscy czuli się bezpiecznie.

Woodstockowiczom udało się również pobić rekord w ilości oddanej krwi. W ciągu niecałych trzech dni zgłosiło się 1400 dawców. Dzięki nim do polskich szpitali trafi 700 litrów krwi. „Udowodniliśmy, że można przeprowadzić wielką akcję. To niesamowite, że od rana do wieczora pod naszymi ambulansami ustawiały się kolejki młodych ludzi” - mówi Przemysław Kania, dyrektor generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Krew pobierały Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Zielonej Góry, Poznania, Warszawy i Katowic. „Stało się tu coś nadzwyczajnego. To jest wielkie wydarzenie, nawet na europejską skalę” - mówi Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za krwiodawstwo, który przerwał swój urlop specjalnie po to, żeby zobaczyć, jak przebiega akcja na Woodstocku. „Jeśli ktoś mówi, że nie mamy ofiarnej młodzieży, która nie potrafi oddać cząstki siebie dla innych, to popełnia ciężki grzech” - dodaje.

Adam Sitko z Białegostoku, ma grupę ARh minus. Dawcą był już wcześniej kilkanaście razy. Na Woodstocku oprócz tradycyjnych dziesięciu czekolad dostawało się jeszcze kupon na danie ze znanej sieci fastfood, napój, bułkę, pasztet, pieczoną kiełbaskę, koszulkę, smycz i chustę. „No i milą obsługę gratis” - śmieje się Adam. Takich, którzy skusili się na darmowy posiłek, było na Woodstocku więcej. Krew oddawali nie tylko woodstockowicze, ale również zaproszeni goście. 

Gazeta Wyborcza Zielona Góra, 06.08.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.