Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 8 sierpnia 2007r.

Jeśli nie telefon, to może inne rozwiązanie?

Nalepki na dowody osobiste, wisiorki i specjalne karty. Wszędzie tam możemy umieścić informację o grupie swojej krwi. Szybkie ustalenie grupy krwi ma często wpływ na ratowanie życia.

„Szpital, do którego trafi pacjent, robi badanie na grupę i tzw. krzyżówkę, czyli określenie, co można podać, jeśli konkretnej grupy brakuje” - mówi dr Ryszard Wiśniewski. Trwa to około pół godziny. Ten czas można skrócić.

„Często, gdy mamy informację, jaką dana osoba ma grupę, to już w trakcie badań zamawiamy ją ze stacji krwiodawstwa. Jeśli badanie ją potwierdza, to po ich zakończeniu można ją szybko przetoczyć” - dodaje Wiśniewski.

Najbardziej wiarygodnym dokumentem dla lekarza jest krewkarta. Każdy krwiodawca może ją wyrobić w miejscu, gdzie oddaje krew. Kosztuje 6 z!. Ci, którzy chcą po prostu wyrobić taki dokument bez oddawania krwi, zapłacą 38 zł.

W sklepach internatowych można kupić za złotówkę specjalne naklejki na nowy dowód osobisty, naklejki na samochód dla kierowcy i pasażera za 18 zł lub zamówić wisiorek z wygrawerowaną grupą - to koszt od 20 do 100 zł.

„Posiadanie jednej takiej rzeczy sprawia, że osoba, którają nosi, ma świadomość swojej grupy krwi. Znając ją, może odpowiedzieć na apel o potrzebną krew” - podkreśla Wiśniewski.

Potwierdza to dr Agnieszka Żebrowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. „Często, gdy poszukujemy danej grupy krwi, dzwonimy do naszych krwiodawców i prosimy ich o jej oddanie. Posiadacz krewkarty jest w naszej bazie i świadomość, że może komuś pomóc, pomaga w podjęciu decyzji o zostaniu dawcą” – mówi Żebrowska. „Dziennie zgłasza się do nas około dziesięciu chętnych, którzy chcą wyrobić taką kartę” - dodaje.

Na powodzenie nie narzeka także sprzedawca oferujący nalepki na dowody. W jednej internetowej aukcji uczestniczy zazwyczaj około 200 osób.

Gazeta Wyborcza Białystok, 08.08.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.