Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 9 sierpnia 2007r.

Minister zdrowia Z. Religa potępia wypowiedź H. Wujkowskiej

Przed młodymi ludźmi, którzy oddali tak ogromną ilość krwi, należy chylić czoło, a nie opowiadać o nich bzdury. Tak minister zdrowia Zbigniew Religa odpowiedział wczoraj doradcy ministra edukacji Hannie Wujkowskiej.

O akcji oddawania krwi na Przystanku Woodstock napisała ona w związanym z o. Tadeuszem Rydzykiem w „Naszym Dzienniku" m.in.: „W atmosferze przesączonej (dosłownie) promilami, łoskotem satanistycznej muzyki i przekleństw oddawana jest krew na potrzeby chorych".

Na Woodstocku zebrano od honorowych dawców prawie 700 litrów krwi. W poniedziałkowym felietonie Wujkowska napisała również: "Róbta co chceta osiągnęło absolutne dno, a zawołanie kojarzy się ze szczytem wulgarności i bezmyślności". Jej zdaniem pacjenci, którzy dostaną krew z Woodstocku, są zagrożeni żółtaczką i HIV.

Według Zbigniewa Religi ktoś, kto pisze takie rzeczy, „nie ma pojęcia na temat pobierania krwi". Na konferencji prasowej komentował on słowa Wujkowskiej - jak sam podkreślił - z niesmakiem. „Jeśli ktoś daje sugestie, że to zła krew, to smutne. Tym bardziej jeśli coś takiego mówi lekarz (Wujkowska jest internistą)” - powiedział minister zdrowia. Religa zapewnił, że pobrana na Woodstocku krew jest bezpieczna.

Także Ministerstwo Edukacji Narodowej odcięło się od wypowiedzi Wujkowskiej. „To nie jest nasze oficjalne stanowisko, tylko prywatna wypowiedź dr Wujkowskiej” - mówi rzeczniczka MEN Aneta Woźniak. To jednak nie przeszkodzi Wujkowskiej nadal pełnić funkcji doradcy ministra Romana Giertycha ds. promocji ochrony życia w szkołach. „Pani Wujkowska ma prawo do prywatnych wypowiedzi” - twierdzi Woźniak. Co MEN sądzi o akcji pobierania krwi na Przystanku Woodstock? „Krwiodawstwo to nie nasze kompetencje” - mówi Woźniak. Organizatorem krwiodawstwa na Woodstocku był Polski Czerwony Krzyż. Honorowych dawców obsługiwały profesjonalne krwiobusy, były też stanowiska w namiotach. Obowiązywała taka sama procedura jak we wszystkich punktach pobrań krwi. Chętnych badał lekarz, dawca musiał wypełnić ankietę z pytaniami o przebyte choroby, wizyty w salonach tatuażu, przebijane uszy. Zgłosiło się 2 tyś. dawców, na podstawie ankiet zdyskwalifikowano 15 proc. chętnych. Miasteczko krwiodawców kilkakrotnie kontrolował sanepid. Nie stwierdził żadnych uchybień.

Gazeta Wyborcza, 09.08.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.