Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 1 sierpnia 2006r.

Parafianie w Leśnej koło Żywca przykładem dla innych

Do parafii w Leśnej, przyjechały wczoraj tłumy mieszkańców z okolicznych miejscowości, zabrali ze sobą całe rodziny i godzinami wyczekiwali w długiej kolejce. Wszyscy chcieli oddać krew. Chętnych do oddawania krwi wciąż przybywało. Potrzebny był nawet dodatkowy ambulans. Jest to parafia św. Michała Archanioła w Leśnej koło Żywca, w której proboszczem jest księdz Piotr Sadkiewicz - Proboszcz Roku 2005 - więc wszystko jest już jasne.

Tradycja oddawania krwi przyjęła się w małej, liczącej zaledwie trzy tysiące osób, parafii sześć lat temu. Specjalistyczny ambulans podjeżdża pod kościół kilka razy w roku. Dwa tygodnie temu aż 80 osób oddało krew dla ciężko chorego wójta Leśnej. Wczoraj, po mszy świętej, w kolejce ustawiło się aż 200 osób. Największa, 20-osobowa grupa przyjechała do Leśnej z Sopotni Wielkiej. "Pierwszy raz w życiu oddajemy krew. Chcemy pomóc naszemu koledze, który cierpi na raka płuc" - mówi Ryszard Nowak z Koła Łowieckiego. "Wiemy, że bardzo jej teraz potrzebuje, walczy o życie".

O zbiórce krwi dowiedzieli się od proboszcza parafiiw Leśnej, księdza Piotra Sadkiewicza, który od lat organizuje w swoim kościele akcje charytatywne. Prosi nie tylko o krew, ale namawia też parafian, by zapisywali się do banku dawców szpiku kostnego.

"Gdy miałem 25 lat, moja starsza siostra była ciężko chora. Lekarze uznali, że jedynym ratunkiem będzie przeszczep szpiku. Wszyscy w rodzinie zrobiliśmy badania. Tylko mój szpik się nadawał. Zdecydowałem się bez wahania. To naturalny ludzki odruch niesienia pomocy bliźniemu. W tym przypadku w grę wchodziła najbliższa rodzina i udało się. Dziś moja siostra jest lekarzem i niesie pomoc innym. Wtedy postanowiłe, że nie poprzestanę" - wjaśnia ks. Sadkiewicz.

Na niedzielnych kazaniach przekonuje ludzi, by oddawali krew, pokazuje, że sam jest dawcą. Efekt w małej parafi jest już ponad 200 potencjalnych dawców sipiku.

Pracownicy stacji krwiodawstwa jeszcze nigdy nie odjechali z Leśnej z pustymi rękami, ale niedzielna zbiórka krwi przerosła oczekiwania proboszcza. "Nikt się nie spodziewał, że przyjdzie tylu chętnych" - mówi ksiądz Piotr. Najbardziej ucieszył go widok młodych ludzi oddających krew. "Igła już nas nie przeraża. Chodzi oto, żeby komuś uratować życie" - mówi 21 letnia
Anna, która oddawała w Leśnej krew już piąty raz z rzędu.

Gazeta Wyborcza - Katowice, 31.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.