Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 14 sierpnia 2007r.

Fikcyjne przywileje Honorowych Krwiodawców

Honorowi dawcy krwi w placówkach służby zdrowia są obsługiwani poza kolejnością - taki wpis widnieje w książeczkach, które dostają. Krwiodawca przekonał się, że zapis o przyjmowaniu ich w szpitalu bez kolejki nie jest respektowany.

Honorowy dawca krwi przekonał się, co to jest martwy przepis. Za osiemnaście litrów krwi nie ma obsługi poza kolejką. ”Honorowi dawcy krwi w placówkach służby zdrowia są obsługiwani poza kolejnością” - taki wpis widnieje w książeczkach, które dostają. Paweł Ciches z Olsztyna przekonał się, że lepiej na to nie liczyć. „Nigdy wcześniej nie korzystałem z przywilejów, mam na koncie oddanie 18 litrów krwi. Niestety teraz mam kłopoty z kolanem i dostałem skierowanie od lekarza rodzinnego na badania specjalistyczne” - opowiada Paweł Ciches. „Pojechałem z tym skierowaniem w czwartek najpierw do Polikliniki w Olsztynie, a później do Szpitala Wojskowego. Dwukrotnie dowiedziałem się, że mogę się zapisać, ale dopiero na koniec roku. Powoływałem się na to, że jestem honorowym krwiodawcą, że mam wpis w książeczce, że przysługuje mi przyjęcie poza kolejnością. Bez efektu” - mówi Paweł Ciches.

Ten zapis dobrze zna również Andrzej Karski, dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie, który sam jest honorowym dawcą krwi. „To zapis jeszcze z lat 70. Pierwsze problemy z respektowaniem go pojawiły się w latach 90, gdy zaczęto prywatyzować służbę zdrowia. Od tego czasu staje się martwy” - mówi Karski.
„Ja sam nigdy ze swoich uprawnień nie korzystałem, bo przecież mogę poczekać w aptece 15 minut na obsłużenie. Podobnie jest w zwykłej przychodni. Podczas spotkań z honorowymi krwiodawcami zawsze mówię, żeby tego nie nadużywali”.

Nie spotykamy się z tym na co dzień, ale w przypadku pana Pawła z Olsztyna nie chodzi ani o kilka minut, ani kilka godzin, ale o kilka miesięcy. „Nie wiem, jakbym zachował się w takiej sytuacji” - przyznaje Andrzej Karski. „Ale na pewno nie wykłócałbym się' ani nie machał legitymacją w rejestracji. Siedzące tam osoby często w ogóle nie wiedzą o istnieniu takiego zapisu. Lepszym rozwiązaniem byłaby rozmowa z lekarzem i skierowanie do niego pytania o to, czy nie można jakoś przyspieszyć terminu właśnie ze względu na to, że jest się honorowym krwiodawcą”.

Gotowej recepty na właściwe potraktowanie Honorowego Krwiodawcy nie ma też Leszek Frąckowiak, wicedyrektor Polikliniki, w której nie przyjęto Pawła Cichesa poza kolejnością. „To nie jest problem, z którym spotykamy się na co dzień, rozpatrujemy indywidualne przypadki” - mówi Leszek Frąckowiak. „Zwracamy się do naszego rzecznika praw pacjenta, przestawiamy konkretną sprawę i pytamy, czy Ten powinien potraktować pacjenta z priorytetem czy jak wszystkich innych”.

Gazeta Olsztyńska, 10.08.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.