Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 1 sierpnia 2006r.

Ostrożność czy dyskryminacja?

Czy słuszne jest pozbawienie homoseksualistów możliwości oddawania krwi? We Francji homoseksualiści nie mogą oddawać krwi - specjaliści uważają, że ryzyko zakażenia HIV jest zbyt duże. Wiele organizacji domaga się jednak prawa do honorowego krwiodawstwa dla gejów i lesbijek. Nie wiadomo jeszcze, kto wygra tę batalię.

Dwadzieścia trzy lata temu, w marcu 1983, wyszedł pierwszy okólnik francuskiej Generalnej Dyrekcji Zdrowia zalecający osobom z grup wysokiego ryzyka (zwłaszcza homoseksualistom i narkomanom), by z powodu zagrożenia wirusem HIV nie zostawały dawcami krwi. Dziś kwestia ta powraca. W proteście stowarzyszenie SOS Homophobie wystosowało petycję, podobne stanowisko zajęła organizacja ELCS – Elus Locaux Contre le Sida (fr. samorządy lokalne przeciw AIDS). Specjaliści od bezpieczeństwa sanitarnego zachowują w tej sprawie powściągliwość.

Minister zdrowia Xavier Bertrand popiera protesty, choć z pewnymi zastrzeżeniami. "Nie możemy dłużej tolerować takiej dyskryminacji" – oświadczył niedawno. "To oburzające. Zapominamy, że osoby heteroseksualne mające liczne kontakty seksualne są tak samo zagrożone. I że można być homoseksualistą niepodejmującym ryzykownych praktyk. Pytam więc, czy w pisemnym kwestionariuszu, jaki potencjalny dawca musi wypełnić przed oddaniem krwi, w miejsce pytania o przynależność do grupy ryzyka znajdzie się teraz pytanie o ryzykowne zachowania. Ostatecznie to lekarz po wywiadzie poprzedzającym oddanie krwi powinien ocenić, czy seksualne zachowania osoby, z którą rozmawia, niosą ze sobą ryzyko zarażenia (...) " - dodał minister.

Stowarzyszenie SOS Homophobie wystosowało petycję zatytułowaną "Stop dyskryminacji w krwiodawstwie". Czytamy w niej: "Sądzimy, że należy zakwestionować zastosowaną tu zasadę ostrożności jako dyskryminujące nadużycie. Domagamy się zamiany kryterium grupy ryzyka na kryterium ryzykownych zachowań. Oddanie krwi to akt obywatelski, odwołujący się do poczucia odpowiedzialności każdego z nas. Systematyczne odsuwanie od tego homoseksualistów każe myśleć, że może są gorszymi, mniej odpowiedzialnymi obywatelami niż osoby heteroseksualne".

Dziś bezpieczeństwo transfuzji zapewnia się na wielu poziomach. Ryzyko otrzymania krwi zarażonej wirusem HIV czy wirusami żółtaczki typu B i C jest niemal całkowicie wyeliminowane. Od 6 lipca 2006 roku zgodnie z europejskimi dyrektywami kwestionariusz wypełniany przez dawcę przed pobraniem krwi zawiera pytanie, czy miał stosunek seksualny z mężczyzną.

Minister zdrowia zdecydował, by zmienić sformułowanie na takie, które odwołuje się do „praktyk seksualnych stwarzających ryzyko”. O ewentualnym wykluczeniu, z różnych przyczyn, decyduje wywiad lekarski. Następnie stosuje się bardzo skuteczne testy. Lecz między momentem, w którym nastąpiło ewentualne zarażenie, a tym, gdy testy mogą je wykazać, mija dwanaście dni, kiedy to dana osoba może przenosić niewykrywalne jeszcze wirusy.

Inne stowarzyszenia do walki z AIDS mają w tej sprawie zdanie odmienne od stanowiska SOS Homophobie i ELCS. "Uważamy, że nie nadeszła jeszcze chwila, by znieść przepis zakazujący homoseksualistom krwiodawstwa. Za to sprawą niecierpiącą zwłoki jest walka z ciągłym rozprzestrzenianiem się AIDS wśród homoseksualistów" – tłumaczy Hélene Rossert, wiceprzewodnicząca organizacji AIDES. "Nie rozumiem, jak minister zdrowia mógł podjąć decyzję, która stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Sądzę, że w walce z dyskryminacją homoseksualistów mamy wiele ważniejszych spraw do załatwienia (…)".

Le Figaro/www.onet.pl, 01.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.