Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 30 sierpnia 2007r.

Ksiądz proboszcz, laureat Nagrody im. Brajana Chlebowskiego zainspirował mieszkańców Leśnej

Ks. Piotr został laureatem Nagrody im. Brajana Chlebowskiego przyznawanej szczególnie zasłużonym w przełamywania barier związanych z przekazywaniem narządów do transplantacj. Za przykładem proboszcza mieszkańcy Leśnej oddają honorowo krew.

Z parafią pw. Michała Archanioła w Leśnej (woj. śląskie) ks. Piotr Sadkiewicz związał się w 1996 roku, a 7 lat później został jej proboszczem. Szybko dał się poznać jako dobry gospodarz. Z ogromnym zapałem zabrał się za zmianę wystroju kościoła i za upiększanie przykościelnego kwietnego ogrodu - w końcu z zamiłowania jest ogrodnikiem. Z pomocą parafian wyremontował podziemie świątyni, ubrany w drelich sam woził taczki z gruzem. A potem wstawił do niego stół ping-pongowy i urządził siłownię. Założył też klub siatkarski, a kilkuosobowy zespół ministrantów powiększył do kilkudziesięciu członków. Wszystko to nie uchodziło uwagi parafian. Choć niektórzy patrzyli na działalność księdza z pewną podejrzliwością. Podczas jego kazań pojawiały się i takie tematy, jak pijaństwo i zaniedbywanie rodziny. Bywało, że grzmiał z ambony na tych, co siadają za kierownicą na „podwójnym gazie". W końcu przekonał do siebie i tych najbardziej podejrzliwych, co doprowadziło do wielu zmian. Nie tylko we wsi i w otoczeniu kościoła, ale przede wszystkim w ludziach.

Siedem lat temu ks. Piotr zaczął ich zachęcać, żeby zostali krewniakami, czyli honorowymi dawcami krwi. ”Ambona nie jest jedynie miejscem do wygłaszania kazań o dogmatach wiary katolickiej i zbawieniu duszy” - mówi ks. Piotr. ”Równie ważne jest mówienie o tym, co dzieje się z nam tu i teraz. Dla dobrego chrześcijanina nie ma sprawy ważniejszej niż uratowanie życia bliźniemu, a do tego niezbędna może być krew...”.

Gdy pierwszy raz ambulans ze stacji krwiodawstwa pojawił się pod kościołem w Leśnej, była Niedziela Palmowa. Przejmujące zimno, deszcz ze śniegiem powitały wiernych wychodzących z mszy św. Krew oddało wtedy 81 parafian. A potem z Leśnej popłynęła rzeka krwi. „Liczby mówią same za siebie: 1200 litrów od początku akcji! To rekord w skali kraju!”
- podkreśla z dumą proboszcz.

By przekonać parafian do oddawania szpiku kostnego, wyznał im rodzinną tajemnicę. Prawie 20 lat temu, jeszcze jako kleryk krakowskiego seminarium, oddał szpik dla swej starszej siostry. Przykład podziałał - 267 mieszkańców Leśnej jest już na liście potencjalnych dawców, troje szpik już oddało. Podpisałem druk i poczułem ulgę. Najtrudniejszy jednak egzamin mieli przejść leśnianie, gdy ich proboszcz podjął budzący wiele oporów temat przeszczepu narządów. „Wygłosiłem serię kazań na temat życia pozagrobowego, zmartwychwstania i naszego przywiązania do ciała, nawet po śmierci. W niebie nie jest potrzebne nasze ciało, ale dusza". Przekonywał wiernych, a przy wyjściu z kościoła czekały na nich kartoniki z oświadczeniem na pobranie po śmierci organów.

W tej chwili takie kartoniki nosi stale przy sobie ponad tysiąc parafian, w tym pani Grażyna, nauczycielka z miejscowej szkoły. Możliwość uratowania czyjegoś życia - to ją przekonało. ” Wątpliwości ma do dziś mój maż. Staram się często rozmawiać z nim na temat przeszczepów narządów. To nie jest łatwy temat, ale tylko dlatego, że jest trudny, nie należy go eliminować” - uważa pani Grażyna. W gronie przyszłych dawców organów jest również pan Dariusz, historyk. „Mając małe dzieci, trudno jest mówić o sprawach ostatecznych. Ja zastanawiałem się prawie tydzień. A kiedy podpisałem oświadczenie woli, odczułem wyraźną ulgę” - wyznaje pan Dariusz. „Swoich organów na pewno do nieba nie wezmę. Niechaj przydadzą się komuś tu, na ziemi.

Życie na Gorąco, 16.08.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.