Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 30 sierpnia 2007r.

O tym jak klub Krewniaków założył Marcin

We wsi Kamienica powstał elitarny klub honorowych krwiodawców. Krewniakami są między innymi aktor Radosław Pazura, pływaczka Otylia Jędrzejczak, dziennikarz Maciej Orłoś. Jest nim też Marcin Śpiewak, 21-latek z Kamienicy, wsi pod Paczkowem, w której mieszka tysiąc trzysta osób.

Klubów Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, której jest ambasadorem, działa tylko 19 w całej Polsce. Ten w Kamienicy jest jedynym na Opolszczyźnie. „Interesuje go ratownictwo medyczne i pomoc ludziom, tylko czekał, aż skończy 18 lat, by móc zostać honorowym krwiodawcą” - opowiada o Marcinie jego ciocia, Elżbieta Wolska.

Pomagała mu przebrnąć przez papierkową robotę przy zakładaniu klubu. Marcin Śpiewak regularnie oddaje krew od ponad 2 lat. Kluby działają głównie w dużych miastach: Warszawie, Poznaniu, Łodzi. „I u nas, w takiej małej mieścinie” - mówi pani Elżbieta. „Marcin nas tak zmobilizował. Krewniaków w Kamienicy jest na razie ośmioro, ale już zorganizowali w podstawówce akcję propagującą krwiodawstwo i dwie zbiórki krwi. Następna w listopadzie. „Ostatnio w Paczkowie zebraliśmy niecałe 13 litrów krwi od 28 osób”- wylicza Marcin Śpiewak.

Nigdy nie był harcerzem ani wolontariuszem, nie przechodził operacji, nic spłaca w ten sposób żadnych długów. „Ta akcja to sukces, bo ludzie u nas strasznie się boją. Uważają, że jak raz oddadzą krew, to już będą musieli robić to do końca życia że zostaną zarażeni” - mówi. Pierwsza zbiórka w Kamienicy to było wydarzenie. „Wszyscy w kolejce patrzyli na pierwszą ochotniczkę, czy nie krzyczy, czy nie mdleje” - opowiada Elżbieta Wolska. „Ale jak się okazało, że nic jej nie jest, następni podchodzili odważniej. Krew to najcenniejsze lekarstwo, którego nie da się sztucznie wyprodukować” - przypomina Marcin Śpiewak.

Nowa Trybuna Opolska, 17.08.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.