Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 30 sierpnia 2007r.

Ulga podatkowa za krew


W szpitalach całej Polski latem brakuje krwi. W Kołobrzegu nie jest tak źle, najbardziej potrzebna jest krew najrzadszych grup minusowych. Sytuację mogą zmienić nowe przepisy gwarantujące krwiodawcom ulgi podatkowe.

W punkcie krwiodawstwa w Kołobrzegu honorowi krwiodawcy są bardzo wyczekiwani. „W tej chwili z zapasami krwi nie jest u nas najgorzej, dawcy zgłaszają się chętnie. Od kilku dni jest ich rzeczywiście więcej, chociaż nie sadzę, żeby było to związane tylko z ulgą podatkową” - cieszy się pracownica kołobrzeskiego punktu krwiodawstwa. „Najczęściej przychodzą do nas te same od lat osoby lub rodziny chorych potrzebujących transfuzji. Najbardziej poszukiwane u nas grupy krwi to te najrzadsze czyli O minus, AB minus i B minus”.

Przegłosowanie w Sejmie nowej ustawy o uldze podatkowej za oddaną krew może stać się w tej sytuacji prawdziwym przełomem. W jej ramach można będzie sobie odliczyć od podatku 130 zł za każdy litr oddanej krwi, jednak maksymalnie można będzie oddać 6 litrów krwi czyli odliczyć sobie od podatku do 780 zł rocznie. Dawcy krwi kiedyś promowani w mediach jako bohaterzy, nagradzam dyplomami, a nawet nagrodami państwowymi - teraz czują się dyskryminowani i zapomniani przez państwo, ale ma się to zmienić.

Pojawiły się sugestie, że dzięki przyznaniu ulg, honorowe krwiodawstwo zatraciłoby swój honorowy charakter. Jednak, aby zachęcić dawców - trzeba ich jakoś dowartościować, a krwiodawca przecież wcale nie musi skorzystać z ulgi. Nikt nie dostanie jednak gotówki do ręki, więc z ulgi będą mogli skorzystać tylko ci, którzy są zatrudnieni. Na całym świecie niewiele jest państw, gdzie krwiodawstwo jest honorowe w 100 proc. Dawcy krwi w Czechach mogą odliczyć sobie rocznie od podatku 70 euro, na Litwie ci, którzy oddali krew 40 razy, dostają państwową emeryturę, a w Austrii dostają do ręki gotówkę i to niemałą - aż 25 euro za standardowe 450 ml krwi, a dawcy płytek krwi - aż 50 euro.

Gazeta Kołobrzeska, 10.08.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.