Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 3 sierpnia 2006r.

RCKiK Katowice - na razie nie brakuje krwi

Jak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, zapasy krwi, po trudnym okresie, są już uzupełnione. "Już wydajemy krew bez ograniczeń" - cieszy się Bożena Drybańska, dyrektor ds. medycznych w RCKiK. "Zapasy uzupełniono. Nie trzeba wstrzymywać planowych zabiegów".

Przypominamy, że od kilku tygodni zapasy krwi w RCKiK w Katowicach były tak małe, że niektóre szpitale wykonywały tylko zabiegi ratujące życie, a planowe odkładano. Tak było m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Ponieważ na Śląsku dawców nie było zbyt wielu, Centrum zdecydowało, że ze specjalnym autobusem pojedzie do Kostrzynia nad Odrą, na festiwal Woodstock, który odbył się w miniony weekend. "Dzięki tej akcji zebraliśmy 200 jednostek krwi" - podsumowuje Bożena Drybańska. Oznacza to, że tyle osób oddało podczas imprezy krew w naszym ambulansie. Pierwszego dnia było ich zaledwie 18, ale kiedy Jerzy Owsiak ze sceny zachęcił do odwiedzenia krwiobusu, przyszło tu kolejno 80 (drugiego dnia) i ponad 100 osób (trzeciego).

"Atmosfera była wspaniała, odzew na nasz apel był fantastyczny"- przyznaje Drybańska. Właśnie z powodu tego odzewu Centrum planuje, że w przyszłym roku krwiobus także pojedzie na Woodstock. Bo latem zawsze są problemy z krwią - dawcy wyjeżdżają na urlopy, nie działają kola przyzakładowe.

W tym roku dodatkowo zniechęcały ich upały. RCKiK poprosiło o pomoc szpitale: pojawiły się w nich apele do krewnych odwiedzających chorych. Odzew na nie również był spory. "Krwi starczy na jakiś czas, ale trzeba zasilać zapasy" - mówi Drybańska. "Wciąż apelujemy do krwiodawców, bo znów pojawi się niedobór".

Na razie w szpitalach panuje spokój. "Nie miałem dzisiaj zgłoszeń, że są braki" - powiedział wczoraj Wojciech Wróbel, zastępca dyrektora ds. lecznic twa w Górnośląskim Centrum Medycznym w Ochojcu. "Wszystkie bloiki pracują. Myśmy sobie jakoś radzili, ale były zabiegi, które odkładaliśmy".

Dziennik Zachodni Śląsk, 02.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.