Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Sobota 1 lipca 2006r.

Alarm w szpitalach w całej Polsce

Alarm i strach panuje w Polskich szpitalach, bo niemal wszędzie brakuje krwi. W wielu szpitalach krew jest używana tam gdzie natychmiast należy ratować życie. Planowane operacje są odwoływane, pacjenci w napięciu i niepewności czekają na swoją kolej.

Okres wakacji robi swoje. Dawców jest coraz mniej. Na przykład w warszawskiej stacji krwiodawstwa jest ich dwa razy mniej niż zazwyczaj. Stacje coraz częściej odmawiają szpitalom proszącym o krew. „Jeżeli krew jest potrzebna dla stanów ratujących życie, nigdy nie odmawiamy, natomiast do zabiegów planowych, niestety zdarza się nam, że odmawiamy” - mówi Dariusz Piotrowski dyrektor warszawskiego RCKiK.

W tak trudnym okresie, by krwi starczyło, „(...) krew jest ściągana z innych miast, aby tylko próbować ratować ludzkie życie. Jest to absolutnie ogromny kłopot” - twierdzi prof. Bogdan Suwalski z Szpitala na Banacha w Warszawie.

Problem braku krwi ma także łódzki Szpital Kliniczny. Szpital specjalizuje się w operacjach serca. Na takie zabiegi trzeba czasami 8l. Krwi. Dawca oddaje nie całe 0,5l. krwi. Stanisław Ostrowski ze Szpitala Klinicznego w Łodzi - „Zabiegi planowe, które nie skutkują dla zdrowia pacjenta, musza być przełożone do momentu pojawienia się tej krwi”.

Pacjenci mają do wyboru: albo krew odda rodzina, albo trzeba czekać. Gdy krew odda rodzina, znajomi, najbliżsi, krew ta nie trafi bezpośrednio do potrzebującej osoby, ale do topniejącego magazynu stacji krwiodawstwa. Krwi nie da się zgromadzić zapas. Możną ją przechowywać najwyżej 4 dni, dlatego tak ważne jest by dawcy nie robili sobie wakacji.

„Wiem, że może mi się kiedyś przydać krew, a oddając swoją mogę komuś pomóc” – mówi Andrzej Honorowy Dawca Krwi napotkany w stacji krwiodawstwa w Warszawie.

Za krew dawcy otrzymują 8 czekolad, ale wartość ich daru dla potrzebującego jest nieoceniona.

Wiadomości, Polsat (30.06.2006)Monitoring mediów zapewnia "Instytut Monitorowania Mediów"


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.