Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 4 września 2007r.

Szczepionka przeciw żółtaczce


Możliwe, że już niedługo medycyna wejdzie w posiadanie substancji, która będzie w stanie ochronić ludzki organizm przed wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Szczepionka przeszła już testy laboratoryjne.

Brytyjscy i amerykańscy naukowcy twierdzą, że udało im się opracować wstępną wersję szczepionki przeciw żółtaczce typu C. Substancja zapobiega zakażeniu kilkoma szczepami wirusa zapalenia wątroby - przynajmniej w warunkach laboratoryjnych. Pracami nad szczepionką kieruje dr Alexander Tarr z Uniwersytetu w Nottingham. Opracowana substancja to tzw. przeciwciała monoklonalne. Jeżeli dalsze badania potwierdzą jej użyteczność, będzie to oznaczało wielki postęp w zwalczaniu jednej z najgroźniejszych chorób wirusowych. Na zapalenie wątroby wywołane wirusem typu C choruje w Polsce koło 900 tyś. ludzi. Znakomita większość przypadków pozostaje nierozpoznana. Dzisiejsze metody leczenia są w stanie pomóc jedynie połowie pacjentów. Choroba prowadzi do marskości i raka wątroby, pacjenci w zaawansowanym stadium wymagają przeszczepu.

Szczegóły dotyczące opracowywanej szczepionki dr Alexander Tarr zaprezentuje dziś na konferencji mikrobiologicznej w Edynburgu. Wczoraj na tej samej konferencji można było usłyszeć niepokojące wieści dotyczące innego rodzaju zapalenia wątroby: typu E. Jest to choroba niebezpieczna szczególnie dla kobiet w ciąży. Może prowadzić do poronienia albo nawet do zgonu ciężarnej.

Dotychczas uważano, że na zakażenie tym wirusem narażeni są tylko mieszkańcy Chin, Indii oraz krajów rozwijających się. Europejczycy owszem łapali czasem wirusa, ale tylko jako niechcianą pamiątkę z egzotycznej wycieczki. Teraz, jak informują naukowcy holenderscy, również na naszym kontynencie zdarzają się zakażenia. Zapalenie wątroby typu E może nastąpić poprzez kontakt z odchodami chorych świń lub spożywanie ich mięsa lub wątroby.

Holenderski naukowiec Erwin Duizer pokazał, że pod względem genetycznym wirus znaleziony u europejskich ofiar zapalenia wątroby typu E jest podobny do wirusa, który występuje w wątrobach europejskich świń. Jak twierdzi Duizer, wśród mieszkańców Starego Kontynentu około 13 proc. zdiagnozowanych przypadków żółtaczki wirusowej to właśnie typ E. Około 3 proc. europejskich krwiodawców miało kontakt z wirusem (występują u nich przeciwciała).

Rzeczpospolita, 04.09.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.