Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 9 sierpnia 2006r.

Minister Zdrowia zajmie się sprawą oddawania krwi przez osoby homoseksualne

"Zakazanie homoseksualistom oddawania krwi chorym to problem dużej wagi" - uznał rzecznik praw obywatelskich. I poprosił ministra zdrowia o zajęcie się tą sprawą.

Rzecznik praw obywatelskich zainteresował się problemem nie pobierania krwi od homoseksualistów. Z prośbą o wyjaśnienie sprawy zwrócił się do rzecznika Robert Biedroń, prezes Ogólnopolskiej Kampanii Przeciw Homofobii. Obecnie od homoseksualistów nie pobiera się krwi, mimo tego, że w wakacje brakuje krwi. Lekarze tłumaczą, że takie są przepisy. Według nich homoseksualiści nie mogą być dawcami, ponieważ są zaliczani do grupy zwiększonego ryzyka zakażeń HIV lub wirusem żółtaczki.

"Wciąż jest podtrzymywany negatywny stereotyp osób homoseksualnych jako grupy bardziej niż inne zagrożonych wirusem HIV" - napisał w liście do niego. "Mężczyźni homoseksualni nie są zaliczani od wielu lat do grup podwyższonego ryzyka. Poprzez niesprawiedliwe reguluje społeczeństwo pozbawione jest możliwości otrzymywania krwi od polskich homoseksualistów. W obliczu dramatycznych informacji o braku zapasów krwi w szpitalach nie jest to bez znaczenia" - kończy Biedroń.

Przedwczoraj rzecznik praw obywatelskich poprosił ministra zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie. "Wystąpienie jest opatrzone klauzulą generalne. To znaczy, że nie jest to zwykłe pismo, lecz najwyższej rangi, dotyczące istotnego problemu" - mówi Krzysztof Jabłoński z biura rzecznika praw obywatelskich.

Minister ma 30 dni na odpowiedź. Może uznać, że wszystko jest w porządku, ale może też stwierdzić, że należy zmienić prawo. W Ministerstwie Zdrowia nie chcą komentować korespondencji od rzecznika. Tłumaczą; że najpierw muszą się z nią zapoznać.

Dziennik Wschodni Lubelski, 09.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWRCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.