Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 10 sierpnia 2006r.

Zakopane - szczyt sezonu letniego, a krwi brakuje

"Nie mamy krwi! Półki są już puste, a sytuacja tragiczna!" - mówi Maria Lambrecht, kierowniczka Punktu Krwiodawstwa w Zakopanem.

Wczoraj mieliśmy na zakopiance wypadek, ranna została kobieta. Potrzebowała aż 5 litrów krwi, tyle, ile ma jeden człowiek. Na szczęście udało się nam zdobyć krew i kobieta żyje. Dwa dni wcześniej mieliśmy inny tragiczny wypadek, też na zakopiance. Młody chłopak też potrzebował krwi. I dostał ją, ale nie przeżył.

Potrzeba dużo krwi. Teraz jest pełnia sezonu pod Tatrami, do wypadków dochodzi bardzo często. I może dojść do tragedii, może zabraknąć w punkcie krwi dla kolejnej ofiary. "Dużo krwi dostarczamy też na oddział wewnętrzny, gdzie przebywają przewlekle chorzy, z chorobami nowotworowymi, dla których krew to przedłużenie życia o miesiąc" - wyjaśnia kierowniczka zakopiańskiego Punktu Krwiodawstwa. "Są w Zakopanem, oprócz powiatowego szpitala jeszcze dwie placówki: szpital płucny na Gładkiem oraz Klinika na Bystrem - gdzie leczone są dzieci i młodzież, które przeprowadzają wysokospecjalistyczne zabiegi wymagające bardzo dużego zabezpieczenia. Najczęściej są to bardzo krwawe operacje. Chorzy pochodzą z całej Polski, dlatego nie możemy liczyć na tzw. dawców rodzinnych" - dodaje Lambrecht.

Punkt Krwiodawstwa radzi sobie, jak może, by zapobiec tragedii i aby nie zabrakło krwi dla kogoś, kto jej będzie potrzebował. Organizowane są dzięki pomocy proboszczów z podtatrzańskich parafii akcje, m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce, Jurgowie, Poroninie, Zębie, Zakopanem. Kościelisku, Miętustwie.

"Uczniowie pięciu zakopiańskich szkół średnich W roku szkolnym oddają krew i to bardzo chętnie" - jak podkreśla wyjątkowe zaangażowanie młodych ludzi Maria Lambrecht - "Włączyli się do akcji również strażacy, ostatnio w Czarnym Dunajcu podczas zawodów strażackich. A wczoraj na apele pracowników Punktu odpowiedzieli zakopiańscy policjanci".

Nie po raz pierwszy wspomagają swoją krwią innych. Od 9 lat średnio co kwartał do komendy przyjeżdżają pracownicy Punktu Krwiodawstwa. "Ile do tej pory oddali nasi policjanci krwi? Pewnie morze" - mówi asp. Lesław Śmiałek, prezes Klubu Honorowego Dawcy Policji, który już istnieje od kilkunastu lat. "Nasz klub skupia 80 honorowych dawców, spośród których 40 to czynni policjanci".

Wczoraj do foteli, gdzie pobierano krew, ustawiała się kolejka policjantów. "Oddaję krew regularnie podczas akcji w naszej
komendzie od 1997 r., a wcześniej oddawałem okazjonalnie" - wyjaśnia sierż. sztab. Wiesław Puchalski, który do tej pory oddał 8 litrów krwi. "Ale nie tylko ja regularnie oddaję krew, inni moi koledzy też uczestniczą w każdej takiej akcji". Jakub Rogoziński, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego, zapewnia, że zakopiańscy policjanci strzykawek się nie boją i nikogo namawiać do takiej akcji ratującej życie innym nie trzeba. Wczoraj do południa zgłosiło się 20 funkcjonariuszy. Ich krew zasili zakopiański szpital.

Gazeta Krakowska - Na Podhalu, 10.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW
RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.