Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 10 września 2007r.

Leki dla krwiodawców, niestety tylko te najtańsze


Jednym z przywilejów zasłużonych dawców krwi, obok ulg podatkowych i pierwszeństwa w kolejce do lekarza, są darmowe leki. Jednak te, które NFZ daje krwiodawcom bezpłatnie, zazwyczaj nie kosztują więcej niż 20 zł. Za droższe muszą zapłacić.

Andrzej Zjawin z Bogatyni jest zasłużonym honorowym krwiodawcą. Oddał 15 litrów krwi. Do tej pory nie chorował, więc niepotrzebne mu były leki, nawet te darmowe. „Ale przyszła kryska na Matyska i w moim wieku, a mam już 50 lat, zdrowie zaczyna szwankować. Pojawiły się problemy z nogami. Lekarz zapisał mi kilka maści, a na każdej recepcie zaznaczył, że jestem dawcą krwi. Jednak w aptece okazało się, że za darmo mogę dostać tylko maść kosztującą 6 zł. Za pozostałe dwie, dużo droższe, muszę zapłacić pełną cenę” - mówi pan Andrzej . „Drogie maści to Mycospor i Orungal. Jedna z nich kosztuje ponad 60, druga - ponad 120 zł. Nie stać mnie na takie wydatki” - przyznaje rozczarowany pan Andrzej.
„Jestem emerytem, więc muszę się liczyć z każdym groszem. Myślałem, że za te lata oddawania krwi państwo mi się jakoś odwdzięczy”.

„Tych lekarstw nie ma po prostu na liście leków podstawowych wydanej przez Ministerstwo Zdrowia” - mówi dr Małgorzata Szymczyk-Nużka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. „Co więcej, nie ma na niej także preparatów żelaza i witamin, które kiedyś były wydawane krwiodawcom nieodpłatnie. Wrocławskie RCKiK kupuje te lekarstwa za własne pieniądze i rozdaje stałym dawcom, którym nagle spadł poziom hemoglobiny. Podobnie robią inne centra w Polsce. Dopiero pracujemy nad wykazem leków, które zasłużony krwiodawca powinien przyjmować z uwagi na systematyczne oddawanie Krwi” - mówi Paweł Trzciński, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem Trzcińskiego krwiodawców nie powinno to zniechęcić: - Krew oddawana jest po to, by uratować komuś życie, a nie dla darmowych leków i ulg podatkowych.

Gazeta Wyborcza Opole, 08.09.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.