Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 12 września 2007r.

30 min z życia superbohatera

Wtorek, ok. godz. 15. Weronika Ochnlo z Opola, przechodząc przez plac Wolności wraz z koleżanką, zauważa ambulans, w którym - jak się dowiaduje - można oddać krew. W jednej chwili decyduje się na wzięcie udziału w akcji „Oddaj krew - zostań superbohaterem", pod patronatem „Gazety".


„Czy pierwszy raz? - pyta nieco przestraszoną Weronikę rejestratorka Barbara Leśna. Kiedy słyszy odpowiedź twierdzącą, wyciąga formularz. Po podaniu wszystkich niezbędnych danych osobistych Weronika idzie na rozmowę z lekarzem. Mirosław Małkowski, kardiolog z RCKiK, bada poziom hemoglobiny w jej krwi. Po krótkim badaniu i wywiadzie o ostatnio przebytych chorobach lekarz kwalifikuje Weronikę do oddania krwi.

Minęło niecałe20 minut, a Weronika już za chwilę będzie mogła zostawić w ambulansie 450 ml krwi. „Trochę się boję” - przyznaje. „Pierwszy raz zawsze jest najtrudniejszy, ale zobaczy pani, że to nic strasznego” - uspokaja ją pielęgniarka. Po kilku sekundach wkłuwa w żyłę krwiodawczyni igłę połączoną z zestawem pojemników. Po kilku minutach jeden z nich jest już napełniony. „Nic nie bolało” - mówi nowy krwiodawca zaraz po wyjściu z ambulansu.

Po zarejestrowaniu jako honorowy krwiodawca Weronika otrzymuje słodką nagrodę - 9 czekolad, które mają zregenerować jej ubytek energii. „Ale najważniejszą nagroda jest świadomość, że moja krew uratuje komuś życie. Może to banalnie brzmi, ale tak to odczuwam” - mówi, obiecując, że jeszcze nieraz przyjdzie do ambulansu.

Pracownicy RCKiK podkreślają, że wbrew stereotypom, zabieg oddawania krwi poprawia stan naszego zdrowia. „Kiedy regularnie oddajemy krew, poprawiają się zdolności regeneracyjne naszego układu krwiotwórczego” - mówią zgodnie. To kolejny dowód na to, że 30 minut, które poświęciła pani Weronika na oddanie krwi, nie były czasem straconym.

Gazeta Wyborcza - Opole, 12.09.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.