Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Fundacja

Sobota 1 lipca 2006r.

Marcin Velinov o fundacji

Witam wszystkich KREWNIAKÓW!

Misją Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi jest: „edukacja społeczeństwa w celu zapewnienia krwi wszystkim potrzebującym”, dlatego główna działalność Fundacji związana jest z promocją Honorowego Krwiodawstwa. Prawie od 10 lat pracuję na rzecz tej szczytnej idei. Zaczęło się bardzo niewinnie. W latach 90-tych zaprosiłem uczniów z mojej akademii sztuk walki Aikido do oddania krwi. Niemal wszyscy adepci udali się ze mną do stacji krwiodawstwa przy Krajowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na ul. Chocimskiej 1 w Warszawie. Zauważyłem, że wiele osób chciałoby bezinteresownie zrobić coś dobrego dla drugiej osoby poprzez podzielenie się swoją krwią, jednak nikt tym osobom nie poświęca czasu i uwagi. Wówczas narodził się pomysł by rozpocząć systematyczną pracę na rzecz promocji HK.
Ponieważ wywodzę się ze środowiska sportowego, jestem mistrzem Aikido, nawiązałem współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim, dzięki czemu środowisko sportowców zaangażowało się w działania na rzecz Honorowego Krwiodawstwa.

Powstała Fundacja o początkowej nazwie „Sportowcy dla Życia”. Po zrealizowaniu kilku przedsięwzięć, zdałem sobie sprawę, że Honorowe Krwiodawstwo w Polsce ma poważne problemy. Królowały stereotypy, przesądy, Honorowych Dawców Krwi nie darzono należnym szacunkiem, czuli się jakby o nich zapomniano, itp.

Lista spraw, które należy poprawić, jest niestety do dzisiaj długa i nadal aktualna. Musimy pamiętać, że zmiany, które są konieczne będą gwarantowały bezpieczeństwo nam wszystkim. Krew jest bowiem najpotężniejszym lekiem, jakim dysponuje dzisiejsza medycyna. Krew jest lekiem niezastąpionym, którego nie potrafi wyprodukować żadne laboratorium. W dobie technologii kosmicznej, komunikacji bezprzewodowej nie wiadomo czy naukowcy kiedykolwiek wyprodukują krew. W Polsce dokonuje się rocznie nawet 2 000 000 transfuzji krwi. Tak wiele transfuzji i stosowanie leków krwiopochodnych jest możliwe dzięki wspaniałej grupie osób, czyli Honorowym Dawcom Krwi. Na szczęście dla nas wszystkich, jest ich rocznie prawie 500 000 osób, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy. Ich dobroć i ofiarowany „dar życia” uratował na przełomie dziesiątek lat wiele milionów istnień. 

Dlatego czym dłużej pracuję na rzecz wspaniałej idei Honorowego Krwiodawstwa, jestem nią coraz bardziej zafascynowany. W ciągu 10 lat istnienia naszej Fundacji, zorganizowaliśmy wiele ważnych i ciekawych imprez. Festyny, koncerty, akcje poboru krwi. Od kilku lat koncentrujemy się na kampaniach promujących Honorowe Krwiodawstwo w całej Polsce. Zyskaliśmy zaufanie odbiorców, nasze działania cieszą się dużą rozpoznawalnością. Pozyskaliśmy prestiżowe patronaty honorowe, co dowodzi, że Honorowe Krwiodawstwo jest tematem bardzo ważnym dla nas wszystkich. Patronują nam Minister Zdrowia, Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymaliśmy również patronaty większości Kuratorów Oświaty, Prezydentów miast wojewódzkich, Wojewodów i Marszałków. Zaprosiliśmy wiele znanych osób, aby z nami uczestniczyli w akcjach promocyjnych. Pozyskaliśmy wiele patronatów medialnych, bez których skuteczna promocja Honorowego Krwiodawstwa nie może się odbywać. W ciągu tych lat patronowali nam: TVP1, TVP2, TVP3, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Super Ekspress, Polityka, Forum, Przegląd, Stroër Media, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Radio Polskie Pr. 1, Radio Polskie BIS i wiele innych.

Jesteśmy bardzo dumni z przeprowadzanych pierwszych akcji bilbordowych na terenie całego kraju, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu i ofiarności naszego partnera - firmie Stroër Media. Nagraliśmy dwa filmy edukacyjne o Honorowym Krwiodawstwie przeznaczone do prezentacji w szkołach. Są o¬ne emitowany na godzinach wychowawczych, w kilku tysiącach szkół w całym kraju.

Od kilku lat w naszych działania wspiera Radosław Pazura. Radek Pazura w 2003 roku uczestniczył w bardzo niebezpiecznym wypadku samochodowym. Potrzebował wtedy sporo krwi, dzięki której dziś żyje. Od października 2003 roku, kiedy zaproponowałem mu współpracę, występuje nieodpłatnie w naszych kampaniach.

Współpracujemy obecnie z firmą SMG/KRC, która na nasze zamówienie przeprowadza niezmiernie potrzebne badania sondażowe. Rozpoczęliśmy współpracę z agencją TBWA, z którą przygotowaliśmy logo KREWNIAKÓW.

Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi zajmuje się też edukacją najmłodszych. Idea Honorowego Krwiodawstwa jest, bowiem doskonałym narzędziem wychowawczym, niestety ostatnio zapomnianym. W szkołach podstawowych i ponadpodstawowych prowadzimy program edukacyjny HONOROWE KRWINKI. Studenci uczelni wyższych prowadzą prelekcje w ramach praktyk studenckich, na godzinach wychowawczych. Pomagają nam w tym: Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, AZS, Forum Młodych Dyplomatów, AEGGE i NZS.

Nieustannie otrzymuję wiele ciepłych słów poparcia, podziękowań od Honorowych Dawców Krwi za wytrwałą pracę na rzecz promocji HK. Słowa te powodują, że z większą motywacją dążę do realizacji zamierzonych celów. Nasze wysiłki zauważane i cenione są także przez instytucje, i tak w 2005 r. Fundacja została nagrodzona Specjalnym Wyróżnieniem w plebiscycie Misja Zdrowia organizowanego przez Zepter za najlepszą kampanię społeczną roku.

Najważniejszym etapem dla Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi i całego systemu Honorowego Krwiodawstwa w historii Polski, jest nasza najnowsza kampania w TVP S. A. To już druga kampania telewizyjna realizowana przez nas. Celem reklamy obok oczywistej promocji idei Honorowego Krwiodawstwa, będzie zbiórka publiczna na zakup ruchomych stacji krwiodawstwa – autobusów do poboru krwi. Pierwszy z takich autobusów będzie nosił imię Jana Pawła II. Autobusy te są niezbędne dla polskiej służby krwi. Wierzymy głęboko, że uda nam się zebrać niezbędne środki by stworzyć flotę specjalistycznych autobusów do poboru krwi. Funkcjonowanie takich autobusów zapewniać będzie całemu społeczeństwu odpowiednie rezerwy krwi, a co za tym idzie bezpieczeństwo nam wszystkim i naszym najbliższym.

Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi od lat pragnie przedstawiać Honorowych Dawców Krwi jako wspaniałych ludzi. Aż 96,3 % z nich podaje jako powód oddawania krwi pobudki altruistyczne. Ponieważ uważamy, że Honorowy Dawca Krwi zasługuje na bardzo wiele, a jednocześnie nie można zapomnieć, że krew oddaje się honorowo, tworzymy Kodeks Honorowego Dawcy Krwi. Wszelkie nadesłane opinie i pomysły są przez nas wnikliwie analizowane. Na pewno powstanie bardzo ważna i ciekawa praca. Chcąc chronić „czystość” Honorowego Krwiodawstwa tworzymy również zbiór zasad moralnych i etycznych w Honorowym Krwiodawstwie. Powstaje o¬n przy udziale grupy najwyższych autorytetów naukowych. Celem jest przedstawianie zasad, które skutecznie przeszkodzą wykorzystywać i nadużywać ideę Honorowego Krwiodawstwa, przez nie zawsze uczciwych ludzi, do swoich własnych celów. Chcemy by Honorowe Krwiodawstwo było ideą ponad wszelkimi podziałami: politycznymi, religijnymi, kulturowymi i interesów. Chcemy, aby Honorowy Dawca Krwi czuł dumę z tego, że jest w tak wspaniałym gronie ludzi honorowych i uczciwych.

Dziękuję wszystkim Honorowym Dawcom Krwi i KREWNIAKOM za to, że są zawsze z nami. Bardzo na Was liczymy.

BĄDŹMY WSZYSCY KREWNIAKAMI

Życzę wszystkiego najlepszego.

Krewniak

Marcin Boris Velinov
Prezes Europejskiej Fundacji
Honorowego Dawcy Krwi


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.