Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 11 sierpnia 2006r.

IHiT o poborze krwi od osób homoseksualnych

"W wielu stacjach krwiodawstwa na terenie całego kraju mężczyznom homoseksualnym odmawia się prawa do honorowego oddawania krwi" - twierdzi Robert Biedroń, prezes Kampani Przeciw Homofobii. "To ewidentna dyskryminacja" - mówi. Sprawą postanowił zająć się rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Wystosował do ministra zdrowia pismo z prośbą o wyjaśnienie sprawy.

"Przepisy dotyczące krwiodawstwa jasno określają, kto nie powinien oddawać krwi i w tej grupie nie ma homoseksualistów" - Jeśli ktokolwiek odmówi pobrania krwi od osoby, która zdeklaruje się jako homoseksualista, zrobi to bezprawnie" - mówi dr Aleksandra Dzieciątkowka z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Robert Biedroń przekonuje jednak, że mimo przepisów, geje którzy chcą oddać krew, wciąż napotykają na problemy. Przytacza głośny przykład mieszkańca Lublina, któremu w ubiegłym miesiącu odmówiono pobrania krwi. (artykuł)

Aleksandra Dzieciątkowska przyznaje, że przyczyną takich sytuacji mogą być nieprecyzyjne sformułowania przepisów, co sprzyja niewłaściwemu interpretowaniu ich przez pracowników stacji krwiodawstwa. W rozporządzeniu ministra zdrowia z 2005 r. wśród kryteriów dyskwalifikujących potencjalnego krwiodawcę wymieniono „zachowania seksualne”, co jest czasem interpretowane jako orientacja seksualna. "To błąd" - wyjaśnia dr Dzieciątkowska.

Aby uniknąć takiej interpretacji, kryteria ograniczające krąg krwiodawców wyszczególniono w informacji o chorobach zakaźnych dla krwiodawców. Zgodnie z nimi „ryzykowne zachowania” to:
- zażywanie narkotyków w postaci zastrzyków,
- kontakty seksualne z osobami stosującymi takie narkotyki,
- kontakty seksualne z wieloma partnerami lub takimi, których potencjalny dawca zna od niedawna,
- kontakty seksualne w celu zarobkowym lub z osobami chorym i na AIDS, kiłę i żółtaczkę zakaźną typu B i C.

Biedroń uważa, że wśród lekarzy pokutuje stereotyp geja - potencjalnego nosiciela wirusa HIV. "To bzdura" - mówi. "Wśród homoseksualistów zdarzają się ludzie, którzy - tak jak i hetero - prowadzą rozwiązły tryb życia, ale nie wolno uogólniać. Są też tacy, którzy przez wiele lat mają tylko jednego partnera, są zdrowi, chcą pomóc i bez problemu powinni móc oddać krew" - przekonuje.

Zgadza się z nim dyrektor warszawskiej regionalnej stacji krwiodawstwa Dariusz Piotrowski. Przyznaje jednak, że do 2 sierpnia - kiedy dotarło pismo uściślające kryteria eliminujące potencjalnego dawcę - w jego placówce także nie przyjmowano krwi od homoseksualistów. Więc choć przepisy obowiązują od czerwca 2005 r., dyskryminowano mężczyzn homoseksualnych, uważając, że znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka.

Życie Warszawy, 10.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWRCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.