Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 21 września 2007r.

Karta od proboszcza


Na Lubelszczyźnie księża rozdają wiernym karty z pisemną zgodą na pobranie narządów do przeszczepu w przypadku śmierci. Podobną akcję planują inne diecezje. Pomysł zyskał też poparcie kurii w Krakowie.

Lubelscy księża wyjaśniają wiernym, jak należy wypełnić kartę, zastrzegając, że trzeba ją nosić przy sobie. Na jednej stronie (wielkości karty do bankomatu) znajduje się oświadczenie: „Pragnąc budować cywilizację miłości i ratować życie innych, wyrażam zgodę na pobranie po mojej śmierci tkanek i narządów do przeszczepiania". Pod tym oświadczeniem trzeba się podpisać. Po drugiej stronie karty wydrukowano cytat ze słów papieża Jana Pawła II: „W sercach ludzi, zwłaszcza młodych, należy utwierdzić przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być gotowość darowania organów na przeszczep".

Kuria w Lublinie zamówiła w drukarni 80 tyś. kart. Wierni mogą zgłaszać się po nie do swoich proboszczów. Nad podobną akcją zastanawiają się diecezje rzeszowska, przemyska i łomżyńska.

Ks. dr Robert Nęcek, rzecznik archidiecezji krakowskiej uważa, że pomysł jest godny uwagi. „Kościół musi zachęcać wiernych do takich postaw, aby dzielić się z innymi darem życia i pomagać bliźnim w potrzebie” - mówi ks. Nęcek, podkreślając, że do akcji propagowania idei oddawania organów przyłączył się kard. Stanisław Dziwisz, który poprosił księży z archidiecezji, aby w swoich kazaniach poruszali ten problem.

Jednym z najbardziej znanych, nie tylko w Kościele, orędowników oddawania organów do przeszczepów jest ks. Piotr Sadkiewicz z parafii Leśna koło Żywca. W 2005 roku zdobył tytuł Proboszcza Roku m.in. za zorganizowanie klubu krwiodawstwa i banku danych o dawcach szpiku kostnego. Efektem działań księdza jest 218 zarejestrowanych dawców szpiku. Dzięki trzem osobom z tej listy odbyły się już trzy udane przeszczepy.

Dziennik Polski, 21.09.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.