Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 21 sierpnia 2006r.

Pracownicy sanepidu i stacji krwiodawstwa w południowej Wielkopolsce grożą strajkiem

Pracownicy sanepidu i stacji krwiodawstwa w południowej Wielkopolsce domagają się takich samych podwyżek, jakie wywalczyli lekarze. Pracownicy Terenowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie podjęli już akcję protestacyjną.

Przyjęta przez Sejm ustawa gwarantuje podwyżki pensji pracownikom medycznym placówek posiadających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sanepid i stacje krwiodawstwa takich kontraktów nie mają, ale podlegają Ministerstwu Zdrowia. Co więcej, według związków zawodowych, sanepid mają dotknąć cięcia wynagrodzeń i redukcje etatów. "Nie możemy pozwolić, aby inni na tym korzystali" - mówi jeden ze związkowców. "Będziemy domagać się rządowych gwarancji, że znajdą się pieniądze na podwyżki wynagrodzeń".

Pracownicy grożą strajkiem. Rozpoczęli już procedury związane z rozpoczęciem sporów zbiorowych z dyrektorami placówek. Pogotowie strajkowe ogłosiła już Terenowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krotoszynie. Na budynku pojawiły się flagi „Solidarności”, a dyrektor otrzymał listę postulatów.

"Chcemy, by pracownicy inspekcji sanitarnej byli objęci 30-procentową podwyżką pensji, o jaką ubiega się służba zdrowia" - mówi Andrzej Skrzypczak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „S” przy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie.

Tutejsi związkowcy postulują też, by przywrócono wcześniejsze stawki dodatku kontrolnego, który został obniżony o 5 proc., a pracownicy otrzymali wyrównanie. Także premie, obniżone w maju, miałby być wypłacane we wcześniejszej wysokości.

Protest poparła kaliska „Solidarność”. "Lekarze negocjując podwyżki zapomnieli o pracownikach stacji krwiodawstwa i sanepidu" - mówi Jan Mosiński, szef ZR NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa. "Popieramy ten słuszny protest. Jeśli wydaje się ogromne pieniądze na budowę luksusowych siedzib NFZ, to nie powinno ich zabraknąć na poprawę warunków pracy i życia pracowników sanepidu oraz Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa".

Jak na razie wszystkie placówki pracują normalnie. "Nie jest to czynny protest" - mówi Krzysztof Korzeniowski, szef Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. "Bywało, że służba zdrowia strajkowała, a my pracowaliśmy normalnie. Czynnego strajku jeszcze u nas nigdy nie było i mam nadzieję, że do niego nie dojdzie. Z kolei nie mogę pracownikom zabronić takich działań, jeśli uznają, że coś dzieje się nie po ich myśli".

Gazeta Poznańska, 21.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(2)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.