Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 21 sierpnia 2006r.

Brakuje krwi na Podlasiu

W długi sierpniowy weekend doszło do 15 wypadków, w których siedem osób zginęło i 14 zostało rannych. Magazyn krwi RCKiK w Białymstoku jest pusty. Nie pomagają apele, prośby ani dramatyczne statystyki drogowe. Lekarze nie wiedzą, jak przekonać mieszkańców Podlasia do oddawania krwi.

Specjalny ambulans, który podczas wakacji jeździ po województwie podlaskim, po raz drugi, jest w Białymstoku. Niestety niewiele osób decyduje się na oddanie krwi. Zjawiają się tylko honorowi krwiodawcy. Debiutantów jest jak na lekarstwo.

"Nie mamy wystarczających zapasów kiwi" - przyznaje Dariusz Średziński z białostockiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. "Wszystko, co uda się nam zaoszczędzić, natychmiast znika w szpitalach. Błagam wszystkich o pomoc" - dodaje zrozpaczony.

Lekarze wciąż obawiają się większej katastrofy czy wypadku. Bo wtedy krwi na Podlasiu może zabraknąć. "W tedy będziemy liczyć tylko na cud" - mówi Średziński. "Tylko może być już za późno".

Aby zapewnić odpowiednią ilość krwi ofierze wypadku drogowego, musimy ją pobrać od kilku osób. Dlaczego akurat teraz mamy kryzys? Lekarze z centrum twierdzą, że już w maju zaczęły się braki. Zapasy poszły na nagłe wypadki, zabiegi i operacje, kiedy potrzeba było krwi w ogromnych ilościach.

"Wakacje to dla nas zawsze trudne wyzwanie. Wtedy zapotrzebowanie jest największe, a osób oddających krew jak na lekarstwo mówi Piotr Radziwon, szef centrum. "Honorowi dawcy wyjechali na urlopy i tak naprawdę działamy dzięki zorganizowanym akcjom oddawania krwi".

Lekarze z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego mówią o dramatycznym wzroście wypadków, kiedy osoby poszkodowane potrzebują krwi. "Ludzie dostrzegają potrzebę oddawania krwi dopiero wtedy, kiedy sami otrą się o śmierć" - mówi Piotr honorowy krwiodawca. "Takich, którzy robią to sami z siebie, praktycznie niema".

Gazeta Wyborcza - Białystok, 19.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(2)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.