Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 26 września 2007r.

Wakacje się skończyły, a krwi wciąż brakuje. Krwiodawcy pilnie poszukiwani..


Na Pomorzu znów brakuje krwi. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku niebezpiecznie skurczyły się zapasy tej tkanki. Potrzebna jest głównie krew grup O Rh plus i A Rh plus - najczęściej używanych w naszych szpitalach. - We wrześniu krew oddało o połowę mniej osób niż w sierpniu - alarmują pracownicy tczewskiego oddziału centrum.

Zapas krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wynosił wczoraj zaledwie 360 litrów, co wystarczy na kilka dni. Oczywiście pod warunkiem, że nie nastąpi jakiś wypadek czy poważny zabieg. W czasie tegorocznych wakacji zdarzyło się już, że krew do operacji trzeba było dowozić z innych regionów Polski.

Małgorzata Szafran, dyrektor RCKiK w Gdańsku przyznaje, że spadek ilości krwi odnotowano we wszystkich oddziałach w regionie. „Myślę, że to wynik tego, iż studenci wciąż urlopują, a żołnierze ćwiczą jeszcze na poligonach. Najbardziej potrzebna jest nam krew grup O Rh plus i A plus, która jest najczęściej spotykana u ludzi. Na szczęście nie musimy na razie wstrzymywać planowanych zabiegów - twierdzi Małgorzata Szafran .

Brakiem krwi zdziwieni są pracownicy punktów i oddziałów terenowych centrum. W Tczewie w sierpniu krew oddało blisko 300 osób, a we wrześniu liczba nie przekroczy nawet 150. Zebrano zatem połowę mniej litrów krwi niż dotychczas - ok. 65. Pracownicy RCKiK apelują o pomoc do krwiodawców.

Cenną inicjatywą w tej kwestii wykazał się niedawno młody kwidzynianin, Maciej Ceberek, który na wieść o tym, że w polskich szpitalach brakuje krwi, odwiedził urzędy, szkoły i strażaków, namawiając do jej oddawania. Podobnie postąpili krwiodawcy ze słupskiej Szkoły Policji.

Zainteresowani oddaniem krwi mogą się zgłosić do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku ul. Hoene -Wrońskiego 4, tel. 058 3455219 lub do terenowych oddziałów centrum (o szczegóły można spytać dzwoniąc do RCKiK).

Dziennik Bałtycki Kociewie, 26.09.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.