Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 22 sierpnia 2006r.

Rozmowa z Biskupem Kiernikowskim

Rozmowa z ordynariuszem siedleckim, Biskupem Zbigniewem Kiernikowskim - honorowym dawcą krwi, z dziennikarzem Echa Katolickiego, Grzegorzem Skwarkiem.

Echo Katolickie: Od jak dawna Ksiądz Biskup jest honorowym dawcą krwi?
Bisk. Zbigniew Kiernikowski: Dokładnie roku nie pamiętam. Ale początków trzeba by szukać w połowie lat 70-tych, czyli już ponad 30 lat.

E.K.:
A ile litrów krwi Ksiądz Biskup oddał?
Bisk.Z.K.: Nie jestem w stanie tego określić. Zaczęło się to podczas moich studiów we Włoszech. Zostałem wtedy postawiony wobec faktu, że trzeba było szybko komuś pomóc. Od tego czasu zacząłem oddawać krew, mniej lub bardziej regularnie i tak trwa to już do dzisiaj. Kiedyś w Rzymie i w Gnieźnie, a teraz w Siedlcach. Będąc w Siedlcach oddałem krew chyba już ponad 10 razy.

E.K.:
Uzbierało się więc tej krwi już pewnie bardzo dużo. Wiele istnień ludzkich zostało dzięki temu uratowanych. Świadomość tego niesie ze sobą niewątpliwie wielką radość i satysfakcję.
Bisk.Z.K.: Na pewno tak jest, że ta krew komuś była potrzebna, ale satysfakcja nie jest tu najważniejsza. Często, żyjąc wśród naszych zajęć i obowiązków nie uświadamiamy sobie tego, jak bardzo potrzebna jest krew - mimo różnych apeli. Kiedy jednak staje się wobec konkretnej osoby, która potrzebuje daru krwi - tak jak było w moim przypadku - zaczyna się inaczej postrzegać ten problem. Inaczej to zaczyna docierać do świadomości. Bardzo bym chciał, żeby mój obecny apel o oddawanie krwi (czytany w kościołach diecezji, dotyczący konkretnie niedzieli 6 sierpnia, podczas uroczystości odpustowej w Budziszynie) był także zachętą do większej wrażliwości w tej dziedzinie, nie tylko przy tej okazji, ale w każdym czasie. Najtrudniej jest się odważyć pierwszy raz. To nas przecież nic nie kosztuje, jeśli oczywiście jest się zdrowym. A można komuś uratować życie. To jest motywacja pierwotna, która potem pogłębia się i często przekształca w wewnętrzna potrzebę.

E.K.: W każde wakacje niestety zdarza się dużo wypadków, spada liczba osób oddających krew ze względu np. na wyjazdy
urlopowe. Jest zatem wielka potrzeba większej wrażliwości na problematykę krwiodawstwa.
Bisk.Z.K.: Tak. Temu ma służyć m.in. wspomniane już moje zaproszenie, by swoje uczestnictwo w odpuście w Budziszynie 6
sierpnia połączyć z gestem oddania krwi...

E.K.: Szpitale bardzo proszą O krew - w tym roku są to apele szczególnie dramatyczne. Wiem, że specjalistyczny autobus, w którym można oddać krew, zawita niedługo do Międzyrzeca Podlaskiego. Może, zatem ma to szansę przekształcić się w pewien dobry zwyczaj?
Bisk.Z.K.:
Byłoby to bardzo dobre. Mnie, jako biskupowi, zależy bardzo na tym, aby chrześcijanie rozumieli, że powinni wnosić w życie społeczności ducha wrażliwości, ofiary, świadomie przeżywali potrzebę dzielenia się darami, które posiadają.
Krwiodawstwo jest jednym z konkretnych wyrazów takiej wrażliwości.

E.K.: I jeszcze jedno: czasem dochodzą głosy, że Biblia zakazuje oddawania krwi, transfuzji etc. Wyjaśnij my to sobie.
Bisk.Z.K.:
W chrześcijaństwie nie ma żadnych przeciwwskazań, co do krwiodawstwa. Podobnie jeśli chodzi o transplantacje, czyli przeszczepy organów. Oczywiście w tej dziedzinie powstaje szereg problemów, są też nadużycia. O tym w tej chwili nie mówimy. Myślę, że będzie dobrze, jeśli w naszych rozmowach o życiu chrześcijańskim i różnych jego przejawach powrócimy kiedyś do problemu krwiodawstwa i przeszczepu organów. Stosunek do własnego ciała i dysponowanie nim jest jednym z wyrazów przeżywania chrześcijaństwa, odniesienia do siebie jako osoby. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w sytuacji, kiedy w tak bardzo zaborczy, egoistyczny sposób ludzie patrzą na siebie, na swoje ciało.

E.K.: Dziękuję za rozmowę.

Echo Katolickie, 03.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.