Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 23 sierpnia 2006r.

Przeszczep szpiku kostnego

Szpik, podobnie jak krew, podlega ciągłej regeneracji. Oddając szpik dawca nic więc nie traci. Osoby, które chcą oddać komuś swój szpik, powinny zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

"Oddawałam już krew. Teraz postanowiłam podzielić się też szpikiem" - mówi 25-letnia Justyna, którą spotkaliśmy wczoraj w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa Krwiolecznictwa przy w Szczecinie. "W telewizji oglądam tyle chorych dzieci. Nie mogę przejść obok tego obojętnie" - dodaje. Pani Justyna przechodziła właśnie wstępne badanie HLA. To ono pozwoli ustalić, czy nadaje się na dawcę szpiku. Dane pani Justyny trafią teraz do Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu.

"To stamtąd przyjdzie listowne zawiadomienie, że trafiło się do Krajowego Banku Dawców Szpiku" - wyjaśnia Anita Agapow, lekarka i kierownik szczecińskiego RCKiK. "Wrocławskie centrum wezwie też na swój koszt osobę, by pobrać od niej szpik, bo to właśnie tam przeprowadzane są przeszczepy. Szczecin przymierza się do uruchomienia takiej kliniki od kilkunastu lat. Niestety, bez skutku".

Co roku do szczecińskiego centrum zgłasza się ok. 50 osób, które chciałyby oddać szpik. Większość z nich wcześniej została krwiodawcą. 46-letni Andrzej ze Szczecina po raz pierwszy oddał krew w 1984 r. Był wtedy w wojsku. Kilka lat później pomyślał też o swoim szpiku.

"To był odruch serca" - wyjaśnia. "Widziałem trochę tragedii. Jak mogę pomóc bezinteresownie i anonimowo, to czemu nie? - mówi Andrzej. "Mnie to nic nie kosztuje, a komuś może uratować życie, zapobiec rodzinnej tragedii".

"Na ogół szpik pobierany jest od krwiodawców. To jest już grupa przez nas przebadana. Szukamy jednak również nowych dawców" - informuje Anita Agapow.

Dawca szpiku może być poproszony dodatkowo o oddanie biorcy szpiku swojej krwi lub płytek krwi. Oba zabiegi są bezpieczne. Przeszczep szpiku to skuteczna metoda leczenia chorób hematologicznych.

Osoba, która chce zostać dawcą szpiku, musi być w wieku 18-55 lat. Trzeba być zdrowym. Pobranie szpiku nie boli. Pacjent jest znieczulany. Następnego dnia po pobraniu wraca do domu.

Głos Szczeciński, 23.08.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.