Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Niedziela 2 lipca 2006r.

Brakuje krwi - Ministerstw Zdrowia chce wprowadzić ulgi podatkowe, by zachęcić ludzi do oddawania krwi

Szpitale są zmuszone odwoływać operacje. W krakowskim szpitalu w Prokocimiu chłodnie do przechowywania krwi są puste, dlatego też wstrzymano operacje dla ciężko chorych dzieci na nowotwór. W innym krakowskim szpitalu trwają gorączkowe poszukiwania krwi do transfuzji. Co roku latem pojawia się ten sam problem - brakuje krwiodawców, ale tym razem to już jest dramat.


Aby zaradzić dramatycznej sytuacji, Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić ulgi podatkowe dla krwiodawców. Rozpoczęły się już prace nad projektem ustaw. „Leżałam na sali z pacjentką, której powiedziano, że nie zostanie zoperowana” - opowiada Eugenia Jaworska, pacjentka oddziału chirurgii Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. „Lekarze poprosili, by pomogła rodzina. Na szczęście pomogła” - mówi dalej.

Marcin Mikos, rzecznik Dziecięcego Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, jest przerażony. „Jeszcze kilka miesięcy temu do naszego centrum krwiodawstwa codziennie przychodziło około 40 osób. Teraz zgłaszają się dwie, trzy osoby”. W Lublinie szpitale wręcz walczą ze sobą, który w pierwszej kolejności dostanie krew - opowiada dr Zbigniew Pieńciński z Banku Krwi Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie.  „Sytuacja jest bardzo trudna, brakuje każdej grupy krwi, ale najbardziej tej z grupy O Rh minus i plus, oraz A”.

Dr Barbara Boczkowska-Radziwon kierownik działu dawców i ekspedycji z Białegostoku, jeszcze jest spokojna „U nas nie ma tragedii, ale zapasy nam się właściwie skończyły” - mówi. Gdy zaczynają się urlopy, wyjeżdżają młodzi ludzie - studenci, którzy stanowią największe grono honorowych dawców krwi. „Wypadków przybywa, krew idzie do masowych transfuzji i nasze magazyny szybko pustoszeją” tłumaczy dr Boiczkowska-Radziwon.

Dawców musi być więcej, muszą zostawać nimi nowi ochotnicy, tak twierdzą osoby związane z polskim krwiodawstwem. „Dawcy mogą oddawać krew tylko co kilka miesięcy: kobiety co trzy mężczyźni co dwa” - wyjaśnia dr Iwona Gawrońska-Olech, lekarz transfuzjolog z Lublina. Ktoś w tym czasie musi ich zastępować. Jest mnóstwo ludzi, którzy w ogóle nie kwalifikują się na dawców. Dr Pieńcinski uważa, że sytuację kryzysu krwiodawstwa zlikwidowałyby zmiany w przepisach - „Dziś do naszego centrum przyszedł mężczyzna, który mówił, że ostatnio coraz rzadziej oddaje krew, bo jego pracodawca nie chce mu dać dnia wolnego, choć jest to zagwarantowane w przepisach”. Pracodawcy bronią się przed takimi zarzutami, bo - jak tłumaczą - od pewnego czasu ZUS nie refunduje im dnia wolnego udzielonego pracownikowi na oddanie krwi. „Gdyby zmienić ten zapis na korzyść pracodawcy, mielibyśmy więcej dawców” - przekonuje dr Pieńciński.

Czy rzeczywiście ustawowe zmiany mogłyby rozwiązać problem? Zdaniem wiceministra zdrowia Bolesława Piechy - tak. „Przygotowujemy nowe przepisy, które mają zagwarantować dawcom krwi ulgi podatkowe. Być może one byłyby zachętą dla ochotników, ale nie wiemy jeszcze, czy zapis przejdzie” - mówi. Wygląda na to, że na razie szpitalom i bankom krwi pozostaje jedynie apelowanie poprzez media do dobrej woli Polaków. „Po naszym apelu we wtorek iw środę w radio i w telewizji, w czwartek zgłosiło się dużo więcej chętnych” - mówi dr Gawrońska-Olech. „Niestety już w piątek wszystko wróciło do wakacyjnej normy”.

Dziennik, 01.07.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.