Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Wtorek 2 pażdziernika 2007r.

Ulga dla krwiodawców


Nowa ulga przeznaczona dla podatników, którzy są honorowymi dawcami krwi, została utworzona w ramach obowiązującej przez ostatnie lata możliwości odliczenia od dochodu darowizny. Honorowe oddanie krwi jest traktowane na równi z darowizną na cele działalności pożytku publicznego (do celów tych zalicza się między innymi: pomoc społeczna, działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, ekologia, kultura i sztuka) lub na cele kultu religijnego.

Należy pamiętać, że z nowej ulgi mogą skorzystać wyłącznie honorowi dawcy krwi. Nie mają więc takiej możliwości osoby, które w zamian za oddanie krwi otrzymały wynagrodzenie. O ile w przypadku materialnej darowizny nie ma problemu z oszacowaniem jej wartości, o tyle dla określenia wartości oddanej krwi konieczne było ustanowienie specjalnego przelicznika. Przepisy podatkowe odnoszą się tu do rozporządzenia ministra zdrowia i każą ustalać wysokość darowizny, tak jak ustala się ekwiwalent pieniężny wypłacany dawcom rzadkich grup krwi. Wynosi on 130 zł za litr. Odesłanie do wysokości ekwiwalentu wypłacanego dawcom rzadkich grup (a więc takich, które stanowią kombinację określonych podgrup krwi) może być mylące. Trzeba więc wyraźnie podkreślić, że z ulgi mogą skorzystać wszyscy honorowi dawcy. Nie tylko ci z rzadką grupą.

Podstawą do skorzystania z ulgi będzie dokument wystawiony przez stację krwiodawstwa, określający - ustaloną według wspomnianego ekwiwalentu - wartość oddanej honorowo krwi.

Skoro ulga dla krwiodawców jest jednym z elementów odliczanej od dochodu ulgi związanej z darowiznami, mieści się ona w tym samym limicie. Oznacza to, że odliczenie dokonywane z tytułu darowizny na cele działalności pożytku publicznego, kultu religijnego i honorowego oddania krwi, w sumie nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Przykład Bartosz w 2007 roku osiągnie 30 000 zł dochodu. Na cele działalności pożytku publicznego podaruje 2000 zł. Niestety, od dochodu nie będzie mógł odliczyć całej tej kwoty, a jedynie 1800 zł. Tyle bowiem wyniesie 6 proc. jego dochodu.

Alina osiągnie w tym roku dochód w wysokości 25 000 zł. Na cele kultu religijnego podaruje 1500 zł. Odda też honorowo 1,8 litra krwi. Wartość oddanej krwi to 234 zł. W sumie więc darowizna Aliny wyniesie 1734 zł. Od dochodu odliczy ona jednak jedynie 1500 zł, bowiem tyle wyniesie 6 proc. jej dochodu.

Dziennik Łódzki 24.09.07


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.